2 Yıllık Üniversite Bölümleri

İnsanlar pek çok yıldır kendilerini geliştirmek amacıyla çeşitli kurumlardan eğitim almışlar ve almaya da devam etmektedirler. İnsanlara eğitim ve öğretim vermek amacıyla tarih içerisinde açılan kurumlardan biri de üniversitelerdir. Lisans, Önlisans ve daha pek çok alandan oluşan üniversitelerde Önlisans yani 2 yıllık bölümler oldukça önem görmektedir. Üniversite’de Önlisans bölümleri son yıllarda oldukça artmıştır ve önü açık bölümleri de içinde barındırmaktadır.

Önü Açık Önlisans Bölümleri Hangileridir?

Üniversite’de Önlisans bölümleri pek çok bölümden oluşmaktadır. İçlerinden hepsi olmasa da birçoğunun önü son yıllarda oldukça açık görülür. Bu bölümlerin başında gelen ve son yıllarda oldukça fazla rağbet gören Anestezi bölümü önü açık mesleklerdendir. Pek çok hastanede ve sağlık kurumunda çalışmaya elverişli olan Anestezi bölümü öğrencileri 2 yıllık bir eğitimin sonrasında mesleklerini ellerine alabilirler.

Ortalama 2 bin ile 4 bin TL arasında maaş alan Anestezi doktorları aynı zamanda döner sermayeden de faydalanabilmektedir. Bu bölümün diğer bir avantajı ise pek çok üniversitede okuyabilecek olmalarıdır. Oldukça popüler olan Anestezi okumak aynı zamanda keyiflidir. Bunun yanı sıra Adalet bölümü de önü açık bölümler arasındadır.

Önlisans Bölümlerinin Maaşları

Üniversite’de Önlisans bölümleri ile Lisans bölümleri arasında pek çok farklılık vardır. Bu farklılıklardan ilki de okunulan bölümlerin getireceği maaşlardır. 2 yıllık Önlisans bölümü okuyan öğrenciler her ne kadar bölümden bölüme ve kişiden kişiye farklılık gösterse de genel olarak 2 ila 5 bin küsür arasında maaş almaktadırlar.

Bunun yanı sıra kişi kendini geliştirdiğinde veya bölümünü DGS ile 4 yıllık Lisans programına tamamladığında olacağı mesleğe göre maaşı da farklılık gösterecektir. Önlisans programlarında maaşı ve iş olanaklarını belirleyen diğer bir unsur da okunulan üniversitedir. Oldukça köklü bir üniversitede okumak ile yeni açılan puanı düşük bir üniversitede okumak arasında epey fark olacağından ötürü iş olanakları farklılık gösterebilecektir.

En Çok Tercih Edilen 2 Yıllık Bölümler

En çok tercih edilen 2 yıllık bölümlerin başında veteriner sağlık bölümü gelmektedir. 2 yıllık veteriner sağlık eğitiminin sonunda staj yapıp sertifika alan öğrenciler diledikleri takdirde DGS sınavına girerek bölümlerini 5 yıllık olan Veterinerliğe tamamlayabilirler. Genellikle 1. sınıftan başlasalar da geçiş yaptıkları takdirde üniversiteden üniversiteye değişiklik göstererek 2. sınıftan da başlayabilirler.

En çok tercih edilen bir diğer 2 yıllık bölüm ise adalet bölümüdür. Öğrenciler bu bölümü okudukları takdirde pek çok iş imkânına sahip olabilirler. Bunun yanı sıra tıpkı veteriner sağlık bölümünde olduğu gibi bu bölümde de kişiler 5 yıllık olan Hukuk bölümünü DGS sınavı ile kazanabilirler.

En çok tercih edilen diğer bir üniversite programı ise fizyoterapidir. Hem 4 yıllığı hem de 2 yıllığı bulunan fizyoterapi programı günümüzde pek çok kişinin yöneldiği bölümlerin başında yer alır.

 

Önceki İçerikBayan Bot Modelleri
Sonraki İçerikÇan Eğrisi Hesaplama
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.