2020 AÖF Finalleri Online mi Olacak?

Anadolu üniversitesinde okuyan öğrenciler Corona virüsten dolayı vize sınavlarını online olarak gerçekleştirmişlerdi. Bugünlerde bu öğrenciler finaller için hazırlık aşamasındalar. Akıllarda çok fazla soru işareti bulunmaktadır. Sınavların online olup olmayacağı hakkında öğrenciler önceden tedbirlerini almaya çalışıyor.

AÖF (Açık Öğretim Fakültesi)

Açıköğretim fakültesine gelen öğrenciler diğer fakültelerdeki gibi örgün ve alışılmış geleneksel eğitimden çok değişiktir. Açıköğretimde okula gitme zorunluluğu yoktur. Tamamen sanal ortamda bilgisayar aracılığıyla dersler işlenir. Dersleri alan öğrenciler istediği zaman istediği yerde dersleri dinleyebilir.

Öğrenci merkezli olan Açıköğretim her öğrenciye eşit imkânlar verir. Fiziksel engeli bulunan ya da okula gidemeyen kişilere kolaylıkla eğitim olanağı sağlamaktadır. Örgün eğitimde olan konaklama, yemek, ulaşım gibi masrafları ortadan kaldırarak daha ekonomik eğitim olanağı sunar.

Açıköğretim fakültesi Türkiye’nin her yerinde hizmet etmektedir. Bununla da kalmayıp Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti diğer Türk Cumhuriyetleri ve Batı Avrupa’daki Türk vatandaşlarına eğitim hizmeti vermektedir.

Açıköğretim Fakültesinin Diğer Üniversitelerden Farkı

Açıköğretim fakültesinin diğer üniversitelerden eğitim açısından bir farkı yoktur. Tek fark öğrencinin okula gitme zorunluluğunun olmamasıdır. Açıköğretim fakültesinde okuyan öğrencilerde diğer örgün eğitim alan öğrencilerin yararlandığı tüm sosyal haklardan yararlanabilmektedirler. AÖF öğrencileri de örgün eğitim alan öğrenciler gibi kredili sistemle ve bahar ve güz dönemi olarak iki dönem eğitim hakkına sahiptir. İki dönemde de birer tane vize ve final sınavları uygulanmaktadır. Kredili sistemlerde bütünleme sınavları artık uygulanmamaktadır.

Açıköğretim Fakültesine Kayıt Yaptırma

Bu fakülteye girmek için aranan ilk şart öğrencinin üniversite sınavına girmiş olmasıdır ve baraj puanını aşmış olmasıdır. Bu şartı sağlayan her öğrenci Açıköğretim fakültesine kayıt yaptırabilir.

Bazı bölümlerde kontenjan sınırı yoktur. Bazılarında ise kontenjan sınırı vardır. Kontenjan sınırı olan bölümlere baraj puanından biraz yüksek alan öğrenciler bu bölümleri tercih edebilirler. AÖF ikinci üniversite imkânı da sunmaktadır. Herhangi bir örgün eğitimden mezun olan öğrencilere ikinci üniversite hakkı tanımaktadır. Bunun için kayıt tarihlerini beklemeniz gerekmektedir.

Açıköğretim fakültesi hem çalışıp hem okumak isteyen kişiler içinde bir fırsattır. Derslerin herhangi bir zamanda istenilen yerden takip edilebilmesi zamandan tasarruf imkânı sunar.

2020 AÖF Sınavları Nerede Yapılacak 

Anadolu üniversitesi Açıköğretim, İşletme ve İktisat Fakültesinde okuyan öğrenciler bahar dönemi vize sınavlarını corono virüsten dolayı online olarak yapmışlardı. Sonrasında normalleşme döneminin başlaması ile final sınavları iptal mi olacak, nerede yapılacak gibi sorular meydana gelmeye başladı.

Aöf Final Sınav Tarihleri

Anadolu üniversitesinin yaptığı açıklamada,  Anadolu üniversitesinin Açıköğretim, İşletme ve İktisat Fakültelerinde 2019-2020 bahar dönemi final sınavları 24 Haziran – 8 Temmuz  tarihleri arasında internet üzerinden online olarak yapılacağı duyuruldu.

2019-2020 öğretim yılında bahar döneminde yıl sonu sınavları olarak adlandırılan final sınavları 24 Hazirandan başlayarak 8 Temmuz saat 23:59’a kadar erişime açık olacağı duyuruldu.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.