2020 TYT Kaç Soru Olacak?

2020 TYT sınavı ile ilgili merak edilenler çok fazladır. Sınav öncesinde korona virüsü gibi bir olayın ortaya çıkması ve sınavın ertelenmesiyle birlikte merak edilen bir diğer soru ise sınavda hangi konuların ve kaç sorunun çıkacağı sorularıdır. 2020 TYT sınavının ilk oturumu, 25 Temmuz 2020 Cumartesi günü saat 10’u çeyrek geçe yapılacak ve süresi de 135 dakika olacaktır. Bilindiği gibi TYT’nin açılımı Temel Yeterlilik Sınavı’dır ve kısa adı YKS olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’nın ilk aşamasıdır. TYT sınavının sonuçlarına göre adaylar, iki ya da dört yıllık bir lisans programına yerleşebilecek.

TYT Sınavında hangi Bölümler Var?

TYT sınavında Temel Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe ve Sosyal Bilimler testleri yer alır. Türkçe testinde 40 tane, Sosyal Bilimlerde ise 20 tane soru bulunur. Sosyal Bilimler bölümünde, 5 tane Tarih, 5 tane Coğrafya, 5 Felsefe ve 5 tane de Din Kültürü sorusu vardır. Sayısal bölümde ise 40 tane Matematik, 20 tane de Fen Bilimleri sorusu vardır. Fen Bilimleri Testi, 7 Fizik, 7 Kimya ve 6 tane de Biyoloji sorusundan oluşuyor. Adaylar bütün bu soruları 135 dakika yani iki saat ve on beş dakika içinde bitirmek zorundadır.

TYT sınavı bütün adaylar için çok önemlidir. Bu sınavdan alınacak puan üniversiteye giriş için büyük bir önem taşıyor. Bu yüzden zamanı iyi kullanıp ne kadar soru yanıtlayabiliyorlarsa hepsini yanıtlamalıdır. Adaylar katıldıkları her sınav için standart bir puan alacaktır. Geçen yıllarda her bir aday sadece 16 soru yanıtlayınca ikinci aşamaya girebilirken artık bu soru sayısı değişmiştir. TYT sorularından en az 20 tanesini çözebilenler ikinci aşama olan AYT’ye girebilir. Ama sadece TYT ile üniversiteye girmek isteyenler de iki yıllık bir bölüme girebilir.

AYT Sınav Bölümleri

YKS sınavının ikinci bölümü ise Alan Yeterlilik Sınavı’dır. Alan yeterlilik sınavı dört yıllık bir bölüm okumak isteyen öğrencilerin yapması gereken bölümdür. Sınav tarihi 26 Temmuz 2020’dir. Bu sınavın saati de 10.15’tir. Bu bölümde yer alan testler ise Matematik, Fen Bilimleri, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler 1, Sosyal Bilimler 2 testlerinden oluşuyor. Matematik testinde 40, Fen Bilimleri’nde 40, Türk Dili ve Edebiyatı’nda 40, Sosyal Bilimler I ve II bölümlerinde de 40 tane soru yer alıyor.

YDT Sınavı

TYT ve AYT’nin ardından yine 26 Temmuz 2020 tarihli yabancı dil sınavında ise 80 tane yabancı dil sorusu bulunuyor. Sınav saati AYT günü öğleden sonra 14.15. Sınava yabancı dilden girecek olan adaylar, AYT’ye girmek zorunda değildir. Eğer yabancı dille ilgili bir lisans programı okumayı düşünen aday varsa önce TYT ardından da YDT sınavına girmelidir. Ama tabi ki alan konusunda herhangi bir sınırlama yoktur. Adaylar isterse üç sınava da girebilir. ÖSYM sınav konularının sınırlandırılması konusunda henüz bir açıklama yapmadı. Bu yüzden adaylar daha önceki gibi tüm sınav konularından sorumludur. Daha önceden başvurusunu tamamlamış ve sınav ücretini yatırmış olan tüm adaylar ÖSYM’nin belirlediği yerlerde ve saatte sınava girecektir.

 

 

 

Önceki İçerikOtantik Giyim
Sonraki İçerik2020 TYT Ne Zaman?
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.