2020 TYT Ne Zaman?

Eski adı ÖSS ve ÖYS olan üniversiteye giriş sınavının yeni ismi YKS’dir. YKS sınavı ise temel olarak üç aşamadan oluşuyor. Temel Yeterlilik Sınavı (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT)nden oluşan üniversite sınavı bilindiği gibi bu sene korona virüs nedeniyle olması gerekenden daha ileri bir tarihe ertelendi. Başvurularını çoktan yapan öğrenciler merakla bu kararı bekliyordu. 2020 yılı Yks sınavı tarihi için bazı detaylar yeni belli oldu.

YKS Sınavı Temmuz Ayında

Haziran ayında yapılması beklenen YKS sınavının birinci oturumu için 25 Temmuz tarihi belirlenirken, 2. ve 3. oturumlarının ise 26 Temmuz’da yapılması kararlaştırıldı. Korona virüs nedeniyle bu sınavın ertelenmesi bu sene sınava girecek öğrenciler için iyi bir karar oldu. Bu karışık ve de belirsiz durumda sınava hazırlanmakta zorlanan öğrenciler toparlanmak ve de çalışmak için biraz daha vakit bulabilecek.

Sınavda Hangi Konular Yer Alacak?

Öğrenciler tarafından çok merak edilen konulardan bir diğeri ise sınavda hangi konulardan soru çıkacağıdır. Çünkü Haziran ayına kadar tamamlanması gereken müfredatta önemli değişiklikler yapılacak. 16 Mart tarihinden itibaren eğitime ara verildiği için bu tarihten sonraki konuların sınava dâhil olup olmayacağı çok merak ediliyor. Bu konuda henüz net bir açıklama yapılmış değil. Lise öğrencileri de derslerine online olarak devam etse de üniversite sınavının bütün konularının sınavda yer alıp almayacağı tartışmalı. Çünkü özellikle matematik gibi sayısal derslerin online olarak yapılmasının yeterli olup olmadığı tartışmalı. Lise sınavlarında okullar kapandıktan sonraki müfredatın dâhil edilmemesi bu sınavda da aynısının yapılabileceği düşüncesini uyandırdı. Ama bu konuda yapılmış net bir açıklama henüz söz konusu değil.

ÖSYM Sınavları

YKS sınavının 25 ve 26 Temmuz tarihlerine ertelenmesinin ardından diğer ÖSYM sınavlarının da ertelenip ertelenmeyeceği sorusu merak edilmeye başlandı. Bu konudaki belirsizlikler devam ederken ÖSYM diğer bazı sınavlarını da daha sonraki bir tarihe erteledi. ÖSYM’nin ertelediği bir diğer sınav olan KPSS Lisans için yeni tarih 6 Eylül’dür. KPSS’nin diğer oturumlarından yine lisans alan bilgisinin ilk günkü sınavı 12 Eylül, 2. günü ise 13 Eylül. Dikey Geçiş sınavına girecek olan adaylar için sınav tarihi ise 9 Ağustos. Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme sınavları için belirlenen tarih 14 Haziran. Çok merak edilen bir diğer sınav ise dil sınavı olan YÖKDİL. Yökdil’in yeni tarihi ise 13 Aralık. Ales sınavı için belirlenen tarihler ise 16 Ağustos ve 6 Aralık.

Sınavlara Hazırlık

Özellikle YKS adayları zor günler geçirse de eksiklerini kapatmak ve daha iyi hazırlanmak için yeterli zaman bulabilecek. Müfredat ve sınavda çıkacak konular belirlendikten sonra öğrencilere tekrar bir açıklama yapılacak. Ama şimdilik bütün konuları kapsayan bir çalışma öğrencilere tavsiye edilebilir. Bir yandan koranavirüs mücadelesi devam ederken sınava hazırlanmak zor olsa da öğrencilerin konsantre olup yeni verilen süreyi iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Aynı şekilde liselerin ne zaman tekrar açılacağı da belirsiz bir konudur. Bütün öğrencilerin ek olarak verilen süreyi iyi değerlendirmeleri ve online derslere tam olarak katılmaları bekleniyor.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.