2020 Üniversite Tercihleri Ne Zaman Olacak?

Herkesin hayallerinde yer alan en büyük isteklerden birisi de hiç şüphesiz kaliteli bir üniversite okumak ve zamana yenik düşmeden başarılı bir hayat yaşamaya devam etmektir. Değişen ve sürekli olarak gelişen yeni eğitim sisteminde üniversite tercihi yapmadan önce YKS adı altında anılan ve TYT ve AYT olarak ikiye ayrılan sınava girmek zorunludur. Okul kapsamında örgün eğitime devam eden ve okul dışında uzaktan ya da açıktan eğitime devam eden öğrenciler, üniversite okuyabilmek için YKS sınavına girmek durumundadırlar.

İlk oturum temel yeterlilik sınavıdır. Bu oturumda tüm öğrenciler için tüm derslerden sorular mevcuttur. Bu temel derslerin yer aldığı sorulardan belirli barajı geçen öğrenciler alan yeterlilik sınavı oturumuna girmeye hak kazanırlar. Alan yeterlilik sınavını da geçen ve belli bir puan alan öğrenciler artık YKS tercihi yapmaya hak kazanmışlar demektir. YKS oturumlarına giren öğrenciler tercih hakkı kazandıktan sonra vakti geldiği zaman başvurularını ve tercihlerini yapmaya başlarlar. Oldukça basit olan bu işlemlerin her birinin belirli süreleri mevcuttur. Bu süreler içerisinde öğrenciler gerekli tüm başvuruları yapmalıdırlar.

2020 Üniversite Tercihleri Neye Göre Yapılır?

2020 yılında üniversite tercihi yapacak olan öğrenciler de son döneme damgasını vuran YKS oturumları ile tercihlerini yapmaya hazırlanıyorlar. ÖSYM adresi tarafından sürekli olarak güncel bilgiler, başvuru ve tercih zamanları belirlenir ve takvim aracılığı ile paylaşılır. ÖSYM’nin sunduğu güncel ve gerçek bilgilere dayanarak bu makalede de 2020 yılına ait üniversite tercihlerinin ne zaman yapılacağını öğrenebilirsiniz.

ÖSYM başvuru merkezinden ya da direkt olarak online bir şekilde yapabileceğiniz başvurular sonucunda 20 Haziran 2020 tarihinde ilk oturuma girmiş olacaksınız. Aldığınız puan baraj puanının üzerindeyse, 21 Haziran 2020 tarihinde de ikinci oturuma girmiş olacaksınız. Her öğrenci kendi ilgi duyduğu alana ve lisede okuduğu bölüme göre bu oturumlara katılacaktır. Üniversite tercihlerini ise ister okuduğu bölüme göre yapabilir isterlerse de tamamen farklı bölümler üzerine odaklanabilirler.

ÖSYM tarafından belirlenen sınav ücretleri Temel Yeterlilik Testi için 70 liradır. Alan Yeterlilik Testi ve Dil Yeterlilik Testi için ise kişi başı 140 liradır. Eğer bu oturumların tümüne katılmak isteyen öğrenciler varsa, toplamda 210 lira para yatırmak durumunda kalırlar.

2020 Üniversite Tercihleri Ertelenecek Midir?

Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik testine giren öğrenci adayları, Haziran 2020’de sınav stresini geçmiş olacaklardır. Alınan puanlar dahilinde, sıralama ve yerleştirme şartları dahilinde tercih yapma hakkına sahip olacaklardır. Adaylar, yine ÖSYM tarafından belirlenen ve güncel olarak duyurulacak olan tarihler arasında üniversite tercihlerini yapabileceklerdir. Şuanda bulunan korona virüs salgını nedeniyle, tercihlerde herhangi bir erteleme söz konusu değildir.

Ancak durumlara göre hareket edilecek ve son dakika haberleri olarak ÖSYM tarafından öğrenci adaylarına bilgilendirme yapılacaktır. Şuanda verilen net bir bilgi olmamakla beraber yalnızca Haziran ayında YKS oturumlarının yapılacağına ve erteleme olmayacağına dair bilgiler mevcuttur. Sınavlara girmek ve bir an önce üniversite kazanmak isteyen adaylar, ÖSYM tarafından hazırlanan ve sunulan tüm güncel bilgileri takipte kalmalıdırlar. Böylelikle 2020 üniversite tercihlerini de yakından takip etmiş olurlar.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.