2021 YKS Başvuru, Sınav ve Kayıt Zamanları

Çok zorlu geçen bir pandemi yılının ardından öğrenciler için yeniden sınavları düşünmenin vakti geldi. Bu yılki ÖSYM sınavlarının ve özellikle YKS’nin ne zaman yapılacağı, başvuru koşulları ve kayıt zamanları merak ediliyor. ÖSYM bu konuda yeni bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre bu yılki sınav takvimi yazımızda yer alıyor. 2021 YKS başvuru, sınav ve kayıt zamanları hakkındaki bilgileri öğrenmek için buradan yararlanabilirsiniz.

YKS Başvuru Tarihleri

Öğrencilere ve YKS adaylarına vereceğimiz ilk haber sınav başvuru tarihleri ile ilgili. Bu seneki YKS başvuruları başladı. 4 Şubat 2021 tarihinde başlayan YKS başvuruları 2 Mart 2021’de sona ereek. Sınava girecek olan adayların 2 Mart tarihini kaçırmaması gerekiyor.

YKS Sınav Tarihi

2021 YKS başvuru, kayıt ve sınav zamanları ile ilgili merak edilen bir diğer nokta ise sınav tarihidir. 2021 tarihinin YKS sınavı 26 ve 27 Haziran 2021 tarihlerinde yapılacaktır. Pandemi nedeniyle sınavın büyük bir bölümüne evde hazırlanmak zorunda kalan öğrenciler için sınav tarihi henüz yaklaşmadı. Ama yine de sıkı bir şekilde hazırlanmaya devam etmekte fayda vardır.

Bilindiği gibi YKS sınavı TYT ve AYT olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. Sınavın ilk aşaması olan Temel Yeterlilik Sınavı 26 Haziran sabah oturumunda yapılacak. Ertesi gün 27 Haziran’da ise Alan Yeterlilik Sınavı ve Dil Sınavı iki oturum halinde yapılacak. AYT sabah, Dil Sınavı ise öğlen oturumunda yapılacak.

2021 YKS Başvurusu

2021 YKS başvuru, kayıt ve sınav zamanları ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer konu ise sınav oturumudur. Adaylar, her bir oturum için 90 YTL ödeme yapacak. Elektronik ortamda açılmış olan ÖSYM sayfasındaki başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra başvuru ücretinin de ödenmesiyle birlikte sınava başvuru koşulları tamamlanmış olacak.

Sınava girmek isteyen adaylar e-devlet şifresi yardımıyla ve kimlik numarasıyla ÖSYM’nin AİS sayfasından başvuruyu tamamlayabilir. Ayrıca başvurmak isteyen herkes bir HES kodu da edinmiş olmalıdır. HES kodu olmayan adaylar da e-devlet yardımıyla HES kodu alabilir veya buradan var olan Hes kodlarını güncelleyebilir.

YKS Sınavı İçin Başvurular Devam Ediyor

Sınava girmek isteyen herkes için 2 Mart tarihi çok önemli. Bu tarih başvuru için son tarih ve bütün adaylar bu tarihe kadar bütün işlemlerini tamamlamalıdır. Daha öne ÖSYM kaydı olmayan adaylar bir ÖSYM merkezine gitmek zorundaydı. Ama bu sene böyle bir zorunluluk yok. Bütün adaylar işlemlerin tamamını, fotoğraf koyma ve güncelleme de dâhil olmak üzere ÖSYM sayfasından ve e-devlet şifresi ile yapabilir. Sınava girecek olan bütün adaylar katılacağı oturum sayısına göre ücreti d gecikmeden ödemelidir. Şimdiden katılacak olan adaylara başarılar diler ve sınav için çalışmaya devam etmelerini öneririz. Sınavdaki başarı azimli ve düzenli çalışmaya bağlıdır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.