Başbakanlık Bursu Nedir?

Üniversitede eğitim görmek üzere başvuruda bulunan öğrenciler barınmak ve eğitim masraflarını karşılamak üzere burs başvurularında bulunurlar. Öğrencilere devlet tarafından verilen burslar ve özel burs seçenekleri sunulmaktadır. Bu burslar arasında geri ödemesi bulunmayan başbakanlık bursu devletim verdiği burslardan biridir. Farklı eğitim düzeylerinde öğrenim gören kişilerin merak ettiği konular arasında Başbakanlık bursu nedir yer almaktadır. Başbakanlık bursu, Başbakanlığa bağlı Vakıflar Müdürlüğü tarafından verilen karşılıksız burslara denilmektedir. Bu burslar; ilk ve orta öğretim, lise ve üniversitede eğitim gören öğrencilere verilmektedir. Senelik olarak verilen burslardan üniversite öğrencileri 8 ay süre ile yararlanabilmektedir. Ortaöğretim öğrencilerinin yararlanma süresi ise 9 ay şeklindedir.

Başbakanlık bursunun alınabilmesi için çeşitli koşullar bulunmaktadır. Milli Eğitim kurumlarında eğitim gören öğrenciler başvurabilmektedir. Lisans ve önlisans eğitimi alan öğrenciler de başvuru hakkına sahiptir. Bir aile içinde sadece bir öğrenci burs hakkına sahip olmaktadır. KYK tarafından verilen karşılıksız bursu alan öğrenciler bu burstan faydalanamamaktadır. Fakat KYK tarafından verilen karşılıklı kredi alan öğrencilerin burstan faydalanma hakkı mevcuttur.

Başbakanlık Yükseköğretim Bursu Yararlanma Koşulları

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen üniversitede okuyan öğrenciler için çeşitli koşullar bulunmaktadır. Bu koşullara sahip olmayan öğrenciler yükseköğretim burslarından yararlanma hakkına sahip değildir. Asgari ücret miktarında maaş alan ve sürekli özelliğe sahip bir iş kolunda çalışan öğrenciler bu bursu alamamaktadır. Ayrıca yabancı uyruklu öğrencilerin de bu burstan yararlanması mümkün değildir.

Polis ve asker okullarında öğrenim gören öğrencilerin de bu burstan yararlanamadığı belirtmiştir. Yüksek lisans yapan öğrenciler, çeşitli kamu kuruluşlarından burs alan öğrenciler ve muhtaç aylığı bağlanan öğrenciler bu burstan yararlanma hakkına sahip olamamaktadır. Kardeş durumunda olan kişiler de aynı zaman diliminde bu burslardan yararlanmamaktadır. Başbakanlık bursuna başvuracak kişilerin en çok araştırdığı sorular içinde Başbakanlık bursu nedir ve başvuru nasıl yapılır soruları yer almaktadır.

Başbakanlık Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Birçok öğrencinin merakla beklediği Başbakanlık bursu başvurusu, Vakıflar Genel Müdürlüğünün resmi sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu başvuruyu yapabilmek için internet bağlantısı olan cihazlar kullanılabilmektedir. Başbakanlık bursu nedir ve başvuru şartları nedir gibi sorulara internet üzerinden ulaşılabilmektedir. Başvuru yapacak olan öğrencilerin çeşitli bilgileri sisteme girmesi gerekmektedir.  Başvurular belli tarihler arasında yapılmaktadır. Başbakanlık bursunun miktarı ise en az 60 TL en fazla ise 500 TL olarak belirlenmiştir. Bu bursu almak için gerekli başvuru şartlarına bakıp başvuruda bulunmak gerekmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.