Boğaziçi Üniversitesi İncelemesi

Boğaziçi Üniversitesi İncelemesi1971 yılında kurulan ve dünyanın en başarılı üniversiteleri arasında yer alan Boğaziçi Üniversitesi, 4 fakülte, 2 yüksekokul ve 6 enstitüsü ile hizmet vermektedir. Günümüzde 32 bölüm ve 17 araştırma merkezi bulunan Boğaziçi Üniversitesinde yaklaşık 13.000 öğrenci eğitim görüyor. 605 adet akademik personeli de üniversitede görev yapıyor.

Türkiye’nin en prestijli üniversitesi olan Boğaziçi Rektörü Profesör Doktor Gülay Barbarosoğlu’dur. Boğaziçi üniversitesi 6 farklı kampüs üzerine kurulmuştur.

Boğaziçi Üniversitesi kurucusu Dr. Cyrus Hamlin ile New York zenginlerinden Mr. Christopher Rheinlander Robert tarafından İstanbul’da kurulmuştur. 1971 yılında kurulan üniversitenin temelleri 1963 yılında atılmıştı. Robert kolejinin kurulması ile birlikte bir kolej kampüsünde üniversite kurulumu önergesi kabul edildi. 6 kampüsten en eskisi olan Güney Kampüsünde ilk bölümü ile açılmıştır. İlk mezunlarından olan Prof. Dr. Abdullah Kuran Boğaziçi Üniversitesinin ilk rektörüdür.

Güney kampüsünde en eski üniversite binaları yer alıyor. Uçaksavar, Kuzey ve Hisar kampüslerinde üniversiteye yeni katılan imkan ve bölümler bulunuyor. Üniversite kampüsü içerisinde dünyaca ünlü olan Kandilli Rasathanesini bünyesinde yer bulunuyor.

Kampüste hayat oldukça canlı ve zengindir. Öncelikle spor konusunda geniş bir seçeneğe sahiptir. Basketbol, sutopu, eskrim, yelken gibi her alandaki sporu yapmanız için uygun alan yer alıyor. Üniversite öğrencileri de spor alanında başarılı olabiliyorlar.

Kampüs içerisinde sağlık hizmetleri de çok yüksektir. Diş polikliniği ya da normal polikliniğin yanı sıra psikolojik destek veren birimlerde bulunuyor. Kampüs içerisinde engelli öğrencilerin yaşamı da oldukça kolaydır. Sağlanan imkanlar ile birlikte vize ve final dönemlerinde de yardımcı olunmaktadır.

Kampüste bulunan öğrenci kulüplerinin A’dan Z’ye hepsi maksimum seviye de aktiflik göstererek öğrencilerin hem hobileri üzerinde uzmanlaşmasını sağlar bir yandan da daha sosyal kişiler olmasına alt yapı oluşturuyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.