Çan Eğrisi Hesaplama

Üniversite notlandırma sisteminde baz alınan çan eğrisi kavramı, öğrencilerin nasıl gerçekleştirildiğini merak ettiği bir nokta. Çan eğrisi sistemi nedir ve nasıl yapılır gibi soruların cevapları merak konusu oluyor.

Çan Eğrisi Nedir?

Öğrencilerin sınavlardan aldıkları notların ortalamaları hesaplanarak, geçer notun hesaplandığı sisteme çan eğrisi denir. Çan eğrisi hesaplama işlemindeki temel amaç, dersi alan öğrencilerin aldıkları notlara göre değil, o dersi almış ve sınavlarına girmiş öğrencilerin gösterdikleri performanslara göre değerlendirilebilmedir.

Çan eğrisi sisteminde notlar hesaplanırken, o dersi alan tüm öğrencilerin sınavdan aldıkları notlar toplanır ve bu toplamın aritmetik ortalaması alınır. Ve çıkan bu sonuç ‘CC’ harf notunu belirler. Geriye kalan notlar ise standart sapmaya göre hesaplanır.

Bu hesaplamalar sonucunda, kalma notu da belirlenir ve bu kalma notu eğer sınıf ortalamasından yüksek ise kalma notunu sınıf ortalamasının aşağısına çekmek dersi veren öğretim görevlisinin inisiyatifine kalmıştır.

Çan Eğrisinin Avantaj ve Dezavantajları

Çan eğrisi hesaplama sisteminde en büyük avantaj sınavlara çalışmadan bile geçer notu alabilecek olmanızdır. Çünkü puanlarınızı derse çalışmanız değil dersi alanların sınavdaki performansları etkiler. Sınıfınızın performansına göre biraz gayret göstermeniz halinde üst sıralarda yer alabilirsiniz. Normal şatlarda puanlama sistemine göre aldığınız dersin geçme notu 50 iken, alacağınız bir 35 puan ile bile çok iyi bir not ortalamasına sahip olabilirsiniz.

Çan eğrisinin kendi içerisinde de avantajları kadar dezavantajları da vardır. Bu dezavantajların temel sebebi de sınıfın kopya çekmesi durumunda yahut çok fazla yüksek not alan öğrenci bulunması halinde, ortaya çıkacak olan çok yüksek sınıf not ortalamasıdır. Bu gibi durumlarda, 85 gibi AB harf notu getirebilecek bir not ile, sınıf ortalamasının yüksek olması sonucu çan eğrisine takılmak mümkündür. Bu nedenle yüksek not ile bile düşük not ortalamasına sahip olabilir hale gelirsiniz. Bir diğer yandan da çan eğrisi sınıf içerisinde bulunan rekabeti arttırdığı için arkadaşlık ve genel iletişim noktasında kopukluklara neden olur.

Çan Eğrisi Sisteminde Not Hesaplama

( Sınıfın HBN ortalaması / Standart sapma ) formülü ile alınan notlar, Z standart notuna ve Z standart notları da ( T=10Z+50 ) formülü ile T notuna dönüştürülür. Hesaplanan bu T notu ( T Skor ), yeni notunuz olur.

Örneğin sınıf ortalamasının 69 olduğu durumda öğrencinin notu da 69 ise o not aralığında 50 T-Skor notuna denk gelen harf notu CB; ancak sınıf ortalamasının 52 olduğu bir durumda öğrencinin notu da önceki durumda olduğu gibi 52 olup ortalama ile aynı ise, o not aralığında 50 T-Skor notunda denk gelen harf notu CC olacaktır.

Üniversite de alınan derslerin çan eğrisi hesaplama işlemlerine göre verilen harf notlarının geçme notundan sonrası standart sapmaya bağlıdır. Ancak bu durumlarda öğretim üyeleri de değişikliğe gidebiliyor ki bu onların isteğine kalmış bir şeydir.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.