Ders  Çalışma Alışkanlığı Kazanma Metotları 

Ders çalışma alışkanlığı olan kişilerin diğer insanlardan daha önde olduğu bilinmektedir. Başarılı kimseler, ders çalışma alışkanlığı kazanarak, bu konuda daha öndedirler. Bu sebeple ders çalışma alışkanlığı edinmek çok önemlidir. Bu sayede kişinin başarı seviyesi artacaktır. Başarı seviyesini artıracak olan ders çalışma alışkanlığı kazanma metotları düzenli bir program sayesinde olacaktır.

Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Elde Edilir? 

Bu alışkanlığın elde edilmesi için kişi kendisine bir hedef belirlemelidir. Aradaki farkın yani çalışınca ve çalışmayınca ortaya çıkan durumun değerlendirilmesi yapılmalıdır. Çalışınca oluşacak olan avantajların fazla olması kişi üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

Ufak hedefler ile başlanması gereken bu konuda, belirli kısa periyotlar içermelidir. İstenilen hedefe erişmek için bu yöntem mutlaka uygulanmalıdır. Ders çalışma alışkanlığı kazanma metotları konusunda bir önemli madde de, kişi arkadaş seçimi yaparken, ders çalışma alışkanlığı kazanmış kimse ile arkadaşlık yapmalıdır. Bu sayede beraber ders çalışarak, başarı seviyelerini artırabilirler.

Bir Program Dâhilinde Çalışılmalıdır

Ders çalışma alışkanlığı kazanmak isteyen kişiler, kendilerine uygun bir program hazırlamalıdırlar. Çalışabileceği zaman dilimini belirlenmesi, dinlenmek için geçirilecek olan vaktin ayarlanması gibi etkenler göz önünde bulundurularak bir program hazırlanmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu zamana kadar hiç ders çalışma alışkanlığı olmayan kişi, program ayarlarlarken, ders çalışma saatini çok uzun tutmamalıdır. Bu, kişinin ders çalışmaktan sıkılarak, tam tersi soğumasına sebep olur.

Çocuklara Küçük Yaşta Ders Çalışma Alışkanlığı Verilmelidir

Ders çalışma alışkanlığı kazanma metotları konusu, çocuk daha küçükken bu alışkanlığın kazandırılması gerekir. Küçük yaşta çocuğa yapabileceği şeylerin sorumlulukları verilerek, bu işe başlanması gerekir. Sorumluluğunun bilincinde olacak olan çocuk, böylelikle ders çalışmayı da kendi sorumluluğu olduğunu bildiği için küçük yaşta alışkanlığı kazanmış olacaktır.

Verimli Bir Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Çalışılacak olan zamanı bir plan dâhilinde ayarlamak gerekir. Kişi, hangi derse ne kadar zaman ayırmasının gerektiğini kendisi daha iyi bilir. Bu sebeple zaman ayarlaması yapmalıdır. Çalışmaya, okuma gerektiren yani sosyal konulardan başlanması gerekir. Ders başında zihin daha yorulmamışken kişinin okuduğunu daha iyi  anlaması için uygulanması gerekir.

Okumaya dayalı derslerin hemen ardından bir tane sayısal işlem gerektiren bir ders işlenmelidir. Bu sayede sıkılmadan çeşitli dersler işlenmiş olunur. Her gün düzenli olarak ders çalışmaya vakit ayırılmalıdır. İlk başlarda süre daha kısa tutulabilir. Daha sonra zamanı daha geniş bir alana yaymak mümkündür. Bu arada kişiye güç gelen derse biraz daha ağırlık vermelidir. Bu sayede daha çok çözülecek olan test ya da öğrenilecek bilgi ile o konu hakkında daha çok bilgiye sahip olacaktır.

Ayrıca çalışma ortamının çok rahat olmaması gerekir. Nedeni ise, kişi rehavete kapılarak, ders çalışmaktan vazgeçebilir.  Bütün bu maddeler ders çalışma alışkanlığı kazanmada etkili olacaktır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.