Devlet Üniversitesi Mi Yoksa Özel Üniversite Mi?

Üniversite hayali kuran gençlerin aklındaki soru hep aynı.  Devlet üniversitesi mi yoksa özel üniversite mi her zaman merak konusu olmuştur. Açıklanan sınav sonuçlarından sonra bazıları üzgün, bazıları ise mutlu bir şekilde tercihler yapmaya başlıyor. Bu tercihler sırasında iki farklı seçenek vardır. Devlet ve özel üniversite olarak karşılarına çıkar.

Puanı düşük olanlar için özel üniversiteler iyi bir avantaj sağlıyor. Öğrenciler özel üniversite sayesinde istediği çoğu bölüme yerleşebilme imkânına sahip oluyor. Devlet üniversitesinde ise bu durum tam tersine dönüyor. Puanı düşük olanlar ne yazık ki istedikleri her bölüme yerleşemiyorlar. Fakat bu farkı henüz bilmeyenler için bizler derleyip, sizlere sunmak istedik. Peki, nedir bu devlet üniversitesi mi yoksa özel üniversite mi sorusunun cevabı?

Özel Üniversiteler Ücret Talep Edilir, Devlet Üniversitesinde Ücretsizdir

Özel Üniversitelerin pek çok avantajları mevcut. Puanı düşük olanların üniversiteye kolaylıkla yerleşebileceklerini söyledik. Fakat özel üniversiteler sizlerden büyük oranda ücret talep ederler. Bu yüzdendir ki istediğiniz her bölüme yerleşme kolaylığı sunmasındaki amaç budur. Devlet üniversitelerinde ise bu durum tam tersi oluyor. Puanı düşük olanlar istedikleri her bölüme yerleşemiyorlar. Devlet üniversitelerinde; özelde olduğu gibi sizden ücret talep etmezler, ücretsiz eğitim verir.

Üniversitelerde Kişi Sayısındaki Fark

Özel üniversitelerin ücretli oluşu; devlet üniversitelerine göre tercih edilme durumu daha azdır. Bu sebepten dolayı sizin de tahmin edeceğiniz gibi özel üniversitelerde öğrenci sayısı devlettekine göre daha azdır. Özel üniversitelerde öğrenci sayısının az olması avantaj sağlıyor. Dersi takip etme durumu, öncülük verilme sırasında büyük önem taşır.

Her Öğrencinin Başına Gelir, Yoklama Alınması

Özel üniversiteler de sıklıkla yoklama alınır. Devlet üniversitelerinde ise özelde olduğu gibi sık yapılmaz. Özel üniversitelerin bunu neden bu kadar sık yaptığı henüz bilinmiyor. Fakat öğrenci sayısına göre ders anlatıldığı için, belki de bu yüzden bu kadar sık yapılıyor. 50 kişiye ders anlatmak ile 5 kişiye ders anlatmanın bir olmadığını düşünürsek eğer, yol söylediğimize çıkıyor olabilir.

Öğrenci İşlerinde Öncülük

Devlet üniversitelerinde öğrenci sayısının çok olması ile öğrenci işlerinin kalabalık olmamasını bekleyemeyiz. Özel üniversitede öğrenci sayısı az olduğundan dolayı hem kalabalık olmuyor hem de daha çabuk işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

Staj İmkanı Sununlar ve Sunmayanlar

Bölümlerin çoğunda staj yapma durumu vardır. Özel üniversiteler kendi öğrencilerine bu imkânı sağlıyor. Öğrencileri için staj yerlerini, ayarlarlar ve kesinleştirirler. Devlet üniversiteleri ise bunu öğrencinin tercihine bırakır. Öğrencinin kendi stajını ayarlamasını ister.

 

Sosyalleşme İmkanları

Üniversite öğrencilerinin evden uzak olmasından dolayı arkadaşlarla güzel vakitler geçirmek isterler. Öğrenci festivalleri, konserler, sosyal kulüpler çok fazla tercih edilen durumlar oluyor. Devler üniversitelerinde öğrenci sayısının çok olması, sosyalleşme için çok fazla önem taşır. Çeşitli aktiviteler en fazla devlet üniversitelerinde gerçekleşir.

Çeşitli sitelerde hala Özel ve Devlet Üniversitesi Arasındaki Farklar nedir diye araştıranlar için tek başlıkta hepsini toplamaya özen gösterdik. Umuyoruz ki aklınızdaki sorulara cevap bulmaya yaracaktır.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.