Doğru Tercih Teknik Üniversite Farklarını Anlamaktan Geçiyor

universite-dogru-tercihFen-Edebiyat Fakültelerine öğretmenlik şansı veren formasyon eğitiminin kaldırılmasıyla teknik üniversite farkları konusu bir kez daha gündeme geldi. Ülkemizde sosyal bilimler mezunlarına yönelik iş sahalarının kısıtlı olmasından dolayı Fen-Edebiyat gibi fakültelerden mezun olan öğrencilerin büyük çoğunluğu formasyon alarak öğretmenlik yapabiliyorlardı. Bu durumun değişmesinden sonra fen-edebiyat fakültesinde eğitim almak isteyen pek çok lise öğrencisi teknik üniversite farklarını göz önünde bulundurmaya başladı.

Mühendis her işi yapabilir mi?

Öğrenciler teknik üniversite farklarını eğitim alınan dönemde çok fazla anlamasalar da mezun olduktan sonra iş alanlarının genişliği dolayısıyla iş bulmakta diğer mezunlar kadar sıkıntı çekmemektedirler. Teknik üniversite farkları iş ilanlarında da sıklıkla karşımıza çıkmakta ve teknik üniversite mezunları her zaman aranan eleman olmaktadırlar. Günümüzde en ufak teknik iş için bile mühendislerin tercih edildiği şu günlerde ön lisans mezunlarının pek şansı olmadığı görülüyor.

Sosyal bilimler mezunlarının insan ilişkilerinin en üst seviyede olduğu bölümlerde bile tercih edilmiyor oluşu ‘Mühendis her işi yapabilir’ düşüncesini ortaya çıkarmıştır. Teknik üniversite farkları neredeyse bütün iş dünyasında her işi yapabilecek düzeyde eleman yetiştiren fabrika izlenimi edinmiştir. İlanlarda sadece mühendis aranmıyor, artık hangi üniversiteden mezun olması gerektiği de belirtiliyor ve ilan kriterleri taranırken başka teknik üniversitelerden mezun olan milyonlarca adayın özgeçmişlerine bakılmadan varlıkları hiçe sayılarak bütün kapılar yüzlerine kapanıyor. Bu bakımdan üniversite adaylarının teknik üniversite farkları ele alınırken hangi teknik üniversiteyi seçmeleri gerektiği üzerinde de kafa yormaları gerekiyor. Çünkü artık sadece üniversite mezunu olmak yetmiyor, hangi üniversiteden mezun olduğunuz da önem taşıyor.

Teknik üniversite farkları sahip oldukları öğrenci kulüpleri ile de  öğrencilere kendi eğitimleri ile ilgili destek projeleri oluşturarak farkını ortaya koyuyor. Öğrenciler daha mezun olmadan kendi alanlarında farklı projeler üreterek iş dünyasına hazırlanıyor ve farklı kanallar aracılığıyla bağlantılarını kurmaya başlıyorlar. Hangi teknik üniversiteyi seçmeniz gerektiği ile ilgili detayları sizler için https://www.universitehaberi.com  sayfasında derledik.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.