Fitness Antrenörlük Belgesi Nasıl Alınır?

Fitness antrenörü olmak istiyorsanız ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren spor eğitimi dairesi başkanlığına bağlı bir federasyon tarafından antrenörlük kurslarına kayıt olmanız gerekmektedir. Spor Eğitimi Dairesi Başkanlığı kendi içerisinde bulunan her branşın özel federasyonuna sene başlamadan ya da sene içerisinde ihtiyaç doğrultusunda antrenörlük kursu açmaktadır.

Antrenörlük belgesi almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta Spor Bakanlığı’na bağlı olmadan hizmet veren her türlü kurum ve kuruluşun isminde federasyon kelimesi geçmiş olsa dahi antrenörlük belgesi veremeyeceğidir. Bu kuruluşların verdikleri belgeler işyeri ya da spor salonu açmak gibi işlemlerde kullanılmamaktadır.

Fitness Antrenörlük Belgesi Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Fitness antrenörlük belgesi almak için ilk olarak yapmanız gereken Türkiye vücut geliştirme Fitness ve bilek güreşi Federasyonu resmi internet sitesi üzerinden sertifika tarihlerini incelemek olmalıdır. İhtiyaca bağlı olarak Federasyonu’nun resmi internet sitesi üzerinden bazı zamanlarda ilanlar açılmaktadır.

Fitness Antrenörlük Belgesi Ücreti

Farklı şehirlerde açılabilen kurslar ikamet ettiğiniz şehirde ya da yakın çevrenizde olabilmektedir. İlan açıldığı takdirde kursların hemen dolması sebebiyle bu ilanları sıklıkla takip etmek ve erkenden kayıt olmak oldukça önemlidir. Fitness antrenörlük belgesi almak için federasyon tarafından belirlenen ücretin ödenmesi gerekmektedir. Bu ücret 2018 yılı ile birlikte 1. Kademe fitness antrenörlük belgesi olarak 1500 TL karşılığında verilmektedir.

Fitness Antrenörlük Kursu Katılım Şartları

Federasyon tarafından düzenlenen 1. Kademe fitness antrenörlük kursu bazı şartlara bağlı olarak katılımcı almaktadır. Bu kapsamda katılımcı olmak için en az lise veya dengi bir okul mezunu olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra antrenörlük görevini devamlı yapmanız için herhangi bir engel teşkil edecek vücut veya akıl hastalığının olmaması şart koşulmuştur.

Antrenörlük kursuna katılmak için aynı zamanda en az 18 yaşında olmak, herhangi bir suç nedeniyle hükümlü bulunmamak, aynı zamanda Spor Genel Müdürlüğü amatör spor dalları ve Ceza yönetmeliği ve diğer spor federasyonları tarafından disiplin suçu almamış olmak önemlidir. Bu disiplin suçlarının son 3 yıl içerisinde bir defada 6 aydan fazla olmamış olması gerekmektedir.

Fitness Antrenörlük Kursu İçin İstenilen Belgeler

Kurs başvurusu sırasında 3 tane vesikalık fotoğraf, en az lise ve dengi bir okulun diploması, kimlik fotokopisi, sağlık raporu, kurs ücreti ödendiğini gösteren dekont, adli sicil kaydı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından verilen cezalı olmadığına dair bildiri yazısı gerekmektedir.

Fitness Antrenörlük Belgesi İle Ne Yapılabilir?

Fitness antrenörlük belgesinin size en önemli katkısı spor salonu açabilme ve spor salonlarında profesyonel olarak çalışabilme imkânı sunmasıdır. Bu kapsamda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta fitness antrenörlük belgesi alarak tam olarak fitness antrenörü olunmadığıdır. Belge alınmadan önce ve belge alındıktan sonra  fitness konusunda daha da ileriye gitmek için ders almanız aynı zamanda çalışmalarınızı ileriye götürmek meslek tecrübesi açısından oldukça önemlidir.

Fitness antrenörlük kursları öğrenmeye ve öğretmeye dayalı bir kurs olmadığı için bu belgenin yanı sıra antrenörlük konusunda özverili bir çalışma göstermeniz gerekmektedir. Böylelikle iş imkânının yanı sıra rahat bir şekilde spor salonu açmak mümkün olacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.