Gazi Üniversitesi Pedodonti Kliniği Çıtayı Yükseltti

gazi üniversitesi
gazi üniversitesi

Yukarıdaki başlığı görünce tam olarak konuya vakıf olamamış olabilirsiniz. Ülkemizde birçok üniversite ve bu üniversitelere bağlı birçok bölüm var. Bunlar arasında tıp, işletme ve mühendislik fakülteleri hemen her okulda olan bölümler.

gazi üniversitesi
gazi üniversitesi

Tıp fakültesi de tıpkı diğer bölümler gibi kendi içinde uzmanlık dallarına göre ayrılmakta. Nitekim pedodonti de diş hekimliği bölümlerinin alt uzmanlık alanları arasında.Ülkemizde bu meslekten olmayanlar için sözcük hiçbir şey ifade etmese de aslında son derece önemli bir konu.

Pedodonti Hakkında Kısa Kısa Bilgiler

Pedodonti sözcük anlamı olarak bakıldığında sözlükte şu şekilde ifade ediliyor: Çocuk Diş hekimliği), 0-16 6ti (Çocuk Diş hekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal  ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini  amaçlayan bir anabilim dalıdır. Pedodonti, bebeklik çağından itibaren çocukların ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi gelişimini takip ve tedavi eden, aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine alan diş hekimliği dalı.

gazi üniversitesi
gazi üniversitesi

Yani özel bir alan. Olması gereken çocuklara pedodonti uzmanlarının bakması ama maalesef Ülkemizde bu büyükşehirler dışındaki kentlerde çoğu zaman mümkün olamıyor.Ülkemizde bu işi en iyi yapan kurumlardan birisi de üstteki başlıktan da görüleceği üzere Gazi Üniversitesi Pedodonti bölümü. Sürekli üniversite bünyesinde yapılan araştırmalar neticesinde çocuk diş sağlığı konusunda önemli gelişmeler kaydedilmiş durumda. Çocukların diş tedavisinde koruyucu önlemler de uygulayan, diş travmalarını.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.