İngiltere, Dünyanın İlk Uçan Araba Havaalanı İçin Resmi İzni Verdi

Pek çok popüler araba markalarının da bulunduğu uçan araba projelerine yapılan yatırım hızla büyüyor. Bu projeye yapılan yatırımların artmasıyla beraber İngiltere faaliyete geçti ve Coventry şehrine uçan arabalar ve drone’lar için büyük bir havalimanı projesi başlattı. Hava taksileri projesi için büyük önem arz eden havalimanı bu yılın sonunda bitmesi hedefleniyor. Böylelikle ilk uçan araba havaalanı izin aldı. 

Pek çok şirketin kendi uçan otomobilini geliştirme yarışına girdiği bu dönemde büyük önem arz eden bu havalimanı şimdiden büyük ilgi uyandırdı. İngiltere’nin Coventry şehri bu anlamda Dünya’nın ilk uçan otomobillerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Yıl Sonuna Hazır Olacak 

Bu yıl sonuna kadar bitmesi planlanan havaalanı, hava taksilerine ve uçan tüm araçlara hizmet verecek. Bu havalimanı sıfır emisyonlu bir alt yapı ile geliştirilecek. Yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan havaalanı uçan otomobillerin yanı sıra, yolcu taşıyan drone’lar ve dikey biçimde iniş-kalkış yapan araçlara da hizmet sunacak. Urban-Air Port adı verilen havaalanı geniş bir araç kitlesine hitap edecek.

Uçan araç sektörünün hızla geliştiği bu günlerde büyük bir ihtiyaç olarak görünen havaalanı çalışmaları hızla devam ediyor ve Kasım ayı itibarı ile bitirilmesi hedefleniyor. Büyük bir hibe desteği ile birlikte ilk uçan araba havaalanı izin aldı. İngiliz hükümetinin büyük destek verdiği program tüm dünya tarafından yakından takip ediliyor.

Büyük Birleşim 

İngiliz hükümeti ve Hyundai Motor Group’un birleşmesiyle planlanan proje ilk tam işlevsel havaalanı olacak. Uçan araba teknolojisinin hızla geliştiği bu günlerde, böyle bir projeyi hayata geçiren İngiliz hükümetine Hyundai Motor Group büyük bir destek vererek tepkisiz kalmadı. Urban Air Port kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Ricky Sandhu yaptığı açıklamada “İngiliz hükümetinin ve Hyundai Motor Group’un desteğiyle dünyanın ilk tam anlamda işlevsel havalimanının inşasını gerçekleştireceğiz. Uçan otomobil teknolojisi ilerlemeye devam ederken, alt yapının eksik kalmasına göz yumamayız. Tren istasyonu olmadan trenden inemez ve binemezsiniz” ifadelerine yer verdi.

Büyük Yatırım Desteği Aldı 

Urban Air Port adı verilen havaalanı sıfır emisyonlu yeni hava taşıtlarını geliştirmeyi planlayan bir hükümet programı tarafından seçildi ve Coventry şehir merkezine kurulumunu finanse etmeye yardımcı olmak için 1,2 milyon sterlin hibe desteği kazandı. Oldukça önemli bir rakam olan bu miktar Urban Air Port ve Hyundai Motor ortaklığı ile birlikte geliştirme çalışmalarında kullanılacak. Böylelikle ilk uçan havaalanı izin aldı ve projeye başlandı.

Bütün hava araçlarına ve yolcu taşıması yapan dronelara  yoldaş olacak olan havalimanı Kasım ayında faaliyet başlayacak. Aldığı hibe desteği ile birlikte hız kazanan çalışmalar tüm ülkeler tarafından yakından takip ediliyor. Urban Air Port havalimanı sahip olduğu özellikler bakımından birçok ilkleri bünyesinde barındıracak gibi görünüyor.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.