KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Son yıllarda üniversiteyi bitiren kişiler için devlet kurumlarında görev alabilmeleri için sınavlar yapılmaktadır. Bu sınavlardan en önemlisi olarak bilinen KPSS devlete çalışmayı düşünenler için mutlaka girmeleri gereken bir sınavdır. ÖSYM’nin her sene lisans mezunları için yapmış olduğu KPSS için başvurular yapılmaktadır. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın başvuru tarihleri her sene ÖSYM tarafından açıklanmaktadır. Sınava girecek olan adaylar KPSS başvurusu nasıl yapılır hakkında araştırmalar yapmaktadır. KPSS 4 adet oturumdan oluşmaktadır. Sınav ücretini ve oturum sayısını seçtikten sonra başvuru yapılabilmektedir. KPSS başvuruları internet üzerinden yapılmaktadır.

Kamuya bağlı kuruluşlarda memur olma hakkına sahip olmak isteyen lisans bölümleri mezunları, ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavına girmektedir. Sınava girebilmek için sınav başvurusunun doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Sınav başvuruları ÖSYM’nin Aday İşlemleri sayfasından yapılabilmektedir. Bu uygulamada geçerli fotoğrafı bulunan kişiler, internet üzerinden kolaylıkla başvuru yapabilmektedir. Güncel fotoğrafları olmayan kişiler ise ÖSYM merkezlerine gitmelidir.

KPSS Sınav Ücretleri Nedir?

KPSS için belirlenen sınav ücretleri her sene farklı olmaktadır. Bazı seneler zamlanan sınavlar bazı seneler ise aynı kalmaktadır. 2019 yılında adaylardan alınan oturum ücreti 75 tl olarak belirlenmiştir. Sınava girecek kişilerin seçebileceği 4 adet oturum bulunmaktadır. Oturum sayısı seçecek kişilerin, KPSS başvurusu nasıl yapılır konusuna dikkat etmesi gerekmektedir. KPSS oturumları arasında Genel Yetenek ve Genel Kültür, Alan Bilgisi ve ÖABT gibi oturumlar bulunmaktadır. Bu sınavlar adayın hem genel bilgilerini ölçmekte hem de alanına ait mesleki bilgisi ölçmektedir.

KPSS ücretleri çeşitli bankalar aracılığı ile ödenebilmektedir. Akbank şubeleri ve internet bankacılığı ile ödeme yapılabilmektedir. Finansbank ATM’leri ve internet şubesi aracılığı ile de sınav ücretinin ödenmesi mümkündür. Diğer bankalar arasında Kuveyt Türk, Ekonomi Bankası, Halkbank, ING Bank ve Ziraat Bankası gibi bankalar bulunmaktadır. Bankaların internet şubelerinden de ödeme yapabilmek mümkündür. Ödemelerin kredi ve banka kartları ile yapılması da mümkün olmaktadır.

KPSS Başvuruları Nereden Yapılabilir?

Her sene ÖSYM tarafından yapılan KPSS başvurusu yapacak olan kişiler, KPSS başvurusu nasıl yapılır ve KPSS başvurusu nereden yapılır gibi soruları internet üzerinden araştırmaktadır.  ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuza göre sınav başvuruları internet üzerinden ve ÖSYM sınav merkezlerinden yapılmaktadır. ÖSYM’nin resmi sitesinde bulunan aday işlemleri sistemi içinde yapılabilecek başvurular için güncel fotoğraf ve eğitim bilgisi şartı bulunmaktadır. Şartları karşılamayan adaylar ÖSYM merkezlerine başvuruda bulunmalıdır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.