KYK Burs Başvurusu İçin Gereken Şartlar

KYK bursu yapılan resmi açıklamaya göre, devlet tarafından, başarılı ve ihtiyaç sahibi görülen öğrencilere, yüksek öğrenim yaptıkları süre boyunca verilen karşılıksız paradır. Öğrenim kredisi gibi geri ödeme yapılması gerekmez. 

KYK bursundan faydalanabilmek için bir önlisans ve lisans programına kaydınız olması gerekmektedir. Bu öğrenim koşullarından birinde mutlaka eğitim görüyor olmalısınız. İki yıl süren bir önlisans programından hiç ara vermeden bir lisans programına dikey geçiş sağladıysanız bu durumda da burs alma imkanınız vardır. Hazırlık sınıflarında burs alma imkanı sağlanmamaktadır. Yine hazırlık sınıfları dahil olmamak şartıyla yüksek lisans, doktora veya master gibi bir eğitime dahilseniz de burs almaya hak kazanırsınız. ÖSYM sınav sonuçlarına göre ham sınav sonucunuz göz önüne alındığında ilk yüz kişi içerisinde yer alıyorsanız burs alabilirsiniz veya Yönetim Kurulu tarafından size bahşedilen Amatör Milli Sporcu unvanına sahipseniz burs alabilirsiniz. Eğer burs alma imkanınız gerçekleştiyse burs aldığınız süre zarfı içerisinde öğrenim kredisi alamazsınız.

Hangi Durumlarda KYK Bursu Alamazsınız?

İkinci bir üniversite veya öğrenim düşünüyorsanız ve eğer önceden burs aldıysanız, yeniden burs alma imkanınız bulunmamaktadır. 

Öğrenim sürecinizi başlattığınız andan itibaren burs için başvuru olanağınız bulunmaktadır lakin öğrenim hayatınız başladıktan sonra bir yıl ara verme durumunuzda burs alma imkanınız ortadan kalkacaktır. 

Yabancı uyruklu öğrencilerin KYK bursundan faydalanma imkanları bulunmamaktadır.

Polis akademisi veya askeri okul öğrencisi iseniz devlet tarafından verilen burstan faydalanma imkanınız bulunmamaktadır. 

Öğrenim süreciniz başladığında size tanımlanan öğrenim sürenizi aşarsanız, örneğin 4 yıllık eğitim görmeniz gerekirken 5. Yılınızdaysanız, burs imkanınızı kaybedersiniz veya burs alma imkanınız ortadan kalkar. 

Hazırlık sınıfında öğrenim görüyorsanız burs alma imkanınız yoktur.

Eğer öğreniminizi açık öğretim üzerinden veya uzaktan eğitim ile sağlıyorsanız burs alma imkanınız yoktur. 

Burs başvurusu esnasından doldurulan formda gerçek olmayan bilgilere rastlanılırsa burs alma imkanınız ortadan kalkacaktır.

Tüm koşulların sağlanmasına rağmen, burs almaya ihtiyacınız olmadığı gözlemlenilirse burs alma imkanınız olmayacaktır. Devletin bu burs için ortaya koyduğu politika, ihtiyacı olan başarılı öğrencilerin öğrenimine katkı sağlamaktır. İhtiyacınız yoksa burs alma imkanınız olmaz. 

KYK Burs Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Burs başvurularının süreci başladıktan sonra kaydınızı e-devlet üzerinden oluşturabilmektesiniz. Bazı koşullarda sizden ek belgeler istenmektedir.

Eğer yüzde kırk veya üzerinde bir engeliniz mevcutsa sizden bunun belgesi ek olarak istenecektir. 

Şehit veya gazi çocuğu iseniz, bunun belgesini ilgili kurumlardan temin edip başvuru esnasında sunmanız gerekmektedir. 

Lise öğreniminizin bitimine kadar, reşit olana kadar, bir yetiştirme yurdunda barındıysanız bunun belgesi sizden istenecektir. Burs başvurusu esnasında belgeyi teslim etmeniz gerekecektir.

Anne ve babanızın vefat etmesi durumunda bunu başvuru sırasında belge ile belirtmeniz gerekecektir. 

Darüşşafaka Lisesi’nden mezunsanız bunu belge ile belirtmeniz gerekecektir.

Milli sporcu unvanına sahipseniz bunu başvuru sırasında belge ile belirtmeniz gerekecektir. 

Gereken belgelerin hepsi, KYK tarafından belirtilen kurumlardan temin edilmelidir. 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.