KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sonunda liseden mezun oldunuz ve üniversite için ilk adımı attınız diyelim. Burada devreye giren bir sistem olan ve öğrencilerin para sıkıntılarını bir nebze de olsa rahatlatan KYK Bursu, birçok öğrenciye yardımcı oluyor. Burs başvuruları oldukça kolay yapılabildiği gibi aynı zamanda e-Devlet üzerinden de KYK Burs-Kredi sayfasına giderek başvuru yapabilmeniz mümkün. İlk önce KYK’nın sitesine girmeniz gerekmekte. Bu sitede bulunan seçeneklerden e-Devlet ile giriş yapacağınız başvuru linkine tıklamanız gerekmekte. Ardından PTT’lerden 2 Lira ücret ödeyerek alabileceğiniz e-Devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekmekte. Girdiğiniz sitede bilgilerinizi sistem sizlerden onaylamanızı isteyecek. Buradan teyit etmeniz gerekmekte.

Hangi Bilgileri Doldurmam Gerek?

Aşağıda bulunan Başvuru alanı, başvuru türü, üniversite, fakülte, bölüm, daha önce üniversiteden mezun oldunuz mu, okula giriş puan türünüz, okula giriş puanınız, okula giriş yılınız, sınıfınız, kayıt doldurma durumunuz ve seçtiğiniz bölümde hazırlık okudunuz mu gibi kısımları doğru bir şekilde işaretleyerek işlemlerinizi tamamlayabilmeniz mümkündür. Eğer özel bir durumunuz ya da milli sporcu iseniz aşağıda bulunan yerden branşınızı yazmanız gerekmektedir. Bu özel durumlar arasında, şehit çocukluğu, gazi çocukluğu, gazinin kendisi, şehit kardeşi, lise eğitim öğretim yıllarını yetiştirme yurdunda kalanlar, öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar, anne ve babası vefat etmiş olanlar, milli sporcu belgesi almış amatör sporcular, ÖSYM’de ilk yüz öğrenci arasına girebilenler, 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında Köyleri Boşaltılanlar ve Sağlık kurulu raporu ile engellilik seviyesi %40 ve üzeri olan öğrenciler belirtmeleri gerekmektedir. Bilindiği gibi bu tarz özel durumu olan çocuklara KYK öncelik tanıyıp daha uygun fiyatlara burs vermektedir. Daha aşağıda bulunan ve aile bilgilerini sizden isteyen kutucuklara da uygun ve doğru bilgileri girmeniz gerekmektedir. Anne ve Babanın durumunu, Babanızın ve Annenizin T.C. kimlik numarasını, Babanızın mesleğini, unvanını, vergi mükellefiyetini ve aylık gelirini yazdıktan sonra aynı şeyleri anneniz için de yapmanız gerekmekte. Ayrıca ailenin yan gelirleri ve diğer gelirleri girmeniz gerekmekte. Bir başka doldurmanız gereken yer ise ailenizin ikamet ettiği il ve ilçedir. Bu bilgileri de doğru bir şekilde girmeniz gerekmekte. Babanızın ya da annenizin üzerine kayıtlı motorlu bir araç var ise yıllık motorlu araç vergisi toplamlarını da girmeniz gerekmekte. Buradan sonra ise işlemlerinizi kolaylıkla sonlandırarak başvurunuzun sonuçlanmasını beklemeniz gerekmekte.

Öğrencilere böyle güzel bir nimet sunan KYK gayet güzel bir sistem olup içerisinde bulunan yurtları sayesinde öğrencilerin üniversitede sıkıntıları olan barınma ihtiyaçlarını da karşılamaktadırlar. Başvurmuş olduğunuz krediler ya da yurt başvurularının doğrulanıp doğrulanmadığını öğrenmek için yapmanız gereken tek işlem, sonuçlandığı tarih içerisinde KYK’nın kendi sitesine girerek burada bulunan Burs ve Yurt işlemleri üzerinden bulunan sonuçlarım butonuna tıklayarak ilgili sonuçlarınızı öğrenmek olacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.