Ses Hızını Aşan Otomobil Bloodhound Satışa Çıkarıldı

Yeryüzündeki en yüksek hıza sahip aracı geliştirmeyi başaran Bloodhound projesi aynı isme sahip aracı olan Bloodhound’u satışa çıkardı. Bloodhound yıllar önce kara üzerinde en yüksek hıza çıkabilecek aracı üretmek amaçlı kurulan bir proje idi. Kanatsız bir jete benzeyen araç ile proje aracını tamamladı. Araca proje ile aynı isim verilerek Bloodhound adı konuldu.

Bu aracın saatteki hızı 1000 kilometreyi aşıyordu. Ve bu araca o dönemlerde birçok ünlü isim sahip olmak istemişti. Fakat bu o dönemlerde mümkün olmadı. Fakat şimdi o araç ses hızını aştı şimdi ise satılık. Kalahari çölünde yapılan hız denemesinde rekor kıran araç şimdi alıcısını bekliyor. Şu ana kadar bu hız canavarına bir fiyat biçilemese de birçok alıcı sıraya geçti bile.

Hedef Şimdi 1228 Kilometre 

Normal otomobillerden farklı bir motoru üzerinde bulunduran araç, bir eurojet motora sahip. Bu jet motoru 9 tonluk bir itiş kuvveti sağlayarak yüksek hızlara ulaşmayı sağlıyor. Ancak şimdiki hedef bu 9 tonun üzerine 5 tonluk bir ekleme yapılarak mevcut hızında üstüne çıkmak. Ancak bu eklentiyi yapmak büyük maddi olanak istiyor.

Aracın şu anki sahibinin yaptığı açıklamada yaklaşık 8 milyon pound civarında bir miktarın gerekli olduğunu, bu rakamı kendisinin artık karşılamasının zor olduğunu dile getirdi. Pandemi sürecinde sponsor bulmakta zorluk çektiğini de dile getiren araç sahibi ciddi aksaklıklar yaşadığını söyledi. Aracın şu anki mevcut en yüksek hızı saatte 1010 kilometre seviyelerinde yer alıyor. Ancak sponsor bulunması halinde bu hızın saatte 1280 kilometrenin üzerine kadar çıkabileceği söyleniyor. Bloodhound  ses hızını aştı şimdi ise satılık. 

Sponsor Şart 

Bloodhound’un geliştirilmesi ve projenin devamı için sponsor arayışlarını sürdüren araç sahibinin, projeyi daha da ileriye taşımak istediği belirtildi. Aracın biran önce yatırımcı bulması gerektiğini dile getiren proje sahibi Grafton LSR firması bu projenin bu kadar ilerlemişken mutlu sona ulaşması gerektiği açıklamasında bulundu. Gerekli yatırımcının bulunması halinde Bloodhound’un daha da yüksek hızlara çıkmasının mümkün olduğu belirtildi. Pandemi döneminde oluşan mali sıkıntıların neticesinde aracı satışa sunan firma, bu kadar emeğin boşa gitmemesi gerektiğini ve birinin çıkıp bu projeyi tamamlaması gerektiğini açıkladı.

Son Seçenek Müze 

Yeryüzünün en hızlı aracı olan Bloodhound, projeyi ilerletmeye çalışan firma olan Grafton L SR eşliğinde sahibini ve sponsorunu arıyor. Aracın alıcı veya yatırımcı bulamaması halinde ise müzeye çekilebileceği söyleniyor. Fakat bunun en son çare olarak düşünüldüğü belirtiliyor. Dünya’nın en hızlı otomobili olan Bloodhound pandemiden nasibini almış gibi görünse de bir sponsor bulması halinde daha da yüksek hızlara ulaşarak rekorunu tazelemesi bekleniyor. Ciddi maddi sıkıntılar yaşansa da Bloodhound ses hızını aştı şimdi ise satılık ve yeni sahibini bekliyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.