Sınavsız İkinci Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite eğitimi alan ya da eğitimini tamamlamış olan kişiler için ikinci üniversite hakkı tanınmıştır. Bu nedenle de bu haktan yararlanmak isteyen kişilerin ikinci üniversite dahilinde kayıt yaptırması yeterli olmaktadır. Peki, sınavsız ikinci üniversite başvurusu nasıl yapılır?

Yeni Sınavsız İkinci Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sınavsız ikinci üniversite başvurusu yapmak isteyenler için tek yer, Anadolu Üniversitesi olmaktadır. Bu nedenle kişilerin başvuru tarihlerini takip ederek ilgili kayıt tarihleri içerisinde başvurusunu yapması gerekir. http://ikinciuniversite.anadolu.edu.tr/ bağlantı adresi üzerinden yapılabilecek başvurularda tüm rehberler paylaşılmış ve detaylı bir şekilde anlatımlar yapılmış durumdadır.

Sınavsız İkinci Üniversite Nedir?

Sınavsız ikinci üniversite, üniversite eğitimi alan ya da eğitimini tamamlamış olan kişilerin Eskişehir Anadolu Üniversitesi tarafından açılmış olan Açık Öğretim Fakültesi’ndeki bölümlere başvurma imkanıdır. Bu bölümlerde iki ya da dört yıllık farklı planlamalar yapıldığından dolayı kişilerin başvuru kriterlerini taşıması yeterli olmaktadır. Genellikle Eylül ve Ekim ayları arasında yapılan başvurular ile ikinci üniversite için müracaat yapılabilmektedir. 2019 – 2020 eğitim öğretim yılı için belirlenen tarihler ise 02 Eylül 2019 Pazartesi – 18 Ekim 2019 Cuma şeklindedir. Bu kapsam dahilinde kişilerin ilgili link üzerinden ulaşabileceği resmi sayfalar üzerinden başvurularını yapması yeterli olacaktır.

Sınavsız İkinci Üniversite Başvurusu Sonrasında Ne Yapılır?

Başvuru tek başında yeterli olmayacağı gibi kişilerin kayıt sonrasında banka ödemesini yapması gerekmektedir. Her bir eğitim dönemi için harç yatıracak olan öğrenciler, ilk dönem için başvuru sonrasında ödeme yapmak durumundadır. Başvuru tamamlandıktan sonra ilgili bölüm için ne kadarlık bir ödeme yapılması gerektiği sistem tarafından belirtilmektedir. Kişiler bu tutarı, ilgili banka hesaplarına yapacakları ödemeler ile birlikte dekontlarını resmi kayıt sırasında vermelidir. Kayıt için gerekli olan belgeleri toplayarak AÖF bürolarına yapılacak müracaat ile birlikte kayıt işlemleri tamamlanmış olacaktır.

2019-2020 Başvuru Takvimi

2019-2020 Öğretim yılı için planlanan internet başvuru ve kayıt tarihleri ise şöyledir;

İnternet üzerinden başvuru tarihi 2 Eylül tarihi itibari ile başlayacak ve 18 Ekim 2019 tarihinde b itecektir. İnternet başvuru konusunda resmi site kullanılması gerekmektedir.  Başvuru sonrasında AÖF büroları için kayıtlar 2 Eylül tarihi itibari ile başlayacak ve 18 Ekim 2019 tarihinde sona erecektir. Kişilerin mazeretli kayıtlar için son tarihi ise 18 Ekim olarak belirlenmiştir.  Kişilerin herhangi bir sorun yaşamamak adına kayıt tarihlerine dikkat etmesi ve ilgili tarihler içerisinde işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bankaya ödeme yapılmaması takdirde kayıt geçersiz sayılacaktır. Bu nedenle ilgili aşamaların dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

Kimler tarafından yapılan başvuruların geçersiz sayılacağı, başvuru kriterleri gibi durumlar hakkında ise yine resmi sitede yer alan bilgilendirme yazılarının dikkatli bir şekilde okunması gerekmektedir. Mezuniyet, eğitim alınan bölüm gibi pek çok kritere göre kayıt iptali yapılabilmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.