Son Yılların En Popüler Üniversite Bölümleri

Üniversite sınavı ile üniversite bölüm tercihi, gençlerin hayatlarının bir dönüm noktası olup, gelecek yaşamlarını da büyük bir oranda şekillendirmektedir. Üniversite bölüm tercihi yapacak öğrencinin, yapmak istediği meslek kadar günümüz ve gelecek meslek bölümlerini de göz önünde bulundurması kendisinin yararına bir davranış olacaktır. Gelecek yılların popüler meslekleri kadar günümüz popüler üniversite bölümleri de detaylı incelenmesi ve o doğrultuda karar verilmesi açısından son derece önemlidir.

En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümleri

Günümüz popüler üniversite bölümleri arasında en çok tercih edilen program Hukuk ve ardından ikinci tercih edilen alan ise Tıp alanıdır. Hukuk ve Tıp alanını ise İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, Psikoloji, Diş Hekimliği, Hemşirelik ve Bilgisayar Mühendisliği gibi programlar takip etmektedir.

Günümüz popüler üniversite bölümleri arasında ayrıca İktisat, İşletme, Sınıf Öğretmenliği, Sosyoloji, Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uluslararası İlişkiler ve Elektrik Elektronik Mühendisliği gibi alanlarda yer almaktadır. En çok tercih edilen üniversite programı olan Hukuk alanı, aynı zamanda vakıf üniversitelerinde çok popüler bir konumdadır. En çok tercih edilen dört yıllık eğitim fakülteleri içerisinde Eczacılık Fakültesi,  İç Mimarlık, Yazılım Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Tıp Mühendisliği, Beslenme ve Diyetetik ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık gibi bölümlerde bulunmaktadır.

İki Yıllık En İyi Üniversite Bölümleri

Üniversitelerin iki yıllık programına dâhil olmak isteyen ancak seçeceği bölüm konusunda en iyi bölüm olmasını isteyen öğrenciler ise iki yıllık en iyi bölümler arasından tercihlerini yapabilirler. En iyi iki yıllık üniversite bölümleri arasında Adalet ve Anestezi bölümü başta olmak üzere İlk ve Acil Yardım, Odyometri, Ağız ve Diş Sağlığı, Diyaliz, Bilgisayar Programcılığı, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri ve Fizyoterapi bölümleri yer almaktadır.

Ayrıca Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik, Radyoterapi, Ameliyathane Hizmetleri, Evde Hasta Bakımı, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Diş Protez Teknolojisi, Çocuk Gelişini, Patoloji Laboratuvar Teknikleri, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Büro Yönetimi de iki yıllık en iyi üniversite bölümleri arasında yer almaktadır.

İki yıllık en iyi üniversite bölümleri arasında yer alan diğer alanlar ise Grafik Tasarım, Aşçılık, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik, Uçak Teknolojisi, Bilgi Güvenliği Teknolojisi, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon, Bankacılık ve Sigortacılık, Makine ve Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri gibi alanlardır.

Üniversite Bölüm Tercihi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Üniversite bölüm tercihi yapacak öğrenciler öncelikli olarak ne iş yapmak istediklerine ve hangi bölümü okumak istediklerine karar vermeleri önemlidir. Ayrıca tercih yapacak öğrencinin nasıl bir okulda okumak istediği kadar hangi şehirde okumak istediğine de karar vermesi gerekmektedir.

Üniversite tercih etmek istediğiniz bölüm için karar vermenizin ardından Üniversitenin kontenjan kılavuzunu mutlaka incelemeli ve tercih edilecek olan üniversitenin eğitimi hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Tercih aşamasında seçeceğiniz üniversitelerin kazanmış olduğu başarıları ile etkinlikleri de incelenmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.