Spor Ve Beslenme

Beslenme, spor yapanlar için çok önemlidir. Sporun bir parçası da doğru beslenmedir, denilebilir. Spordan önce yapılan hazırlıklar arasında beslenme de yer alır. Özellikle sporcuların beslenmesi, diğer insanlara göre daha farklıdır. Sporculara özel bir beslenme programı vardır. Spor yapmak isteyenler, ilk olarak kendine iyi bir beslenme düzeni oluşturmalıdır.

En basit ve en etkili spor çeşidi yürüyüştür. Günlük düzenli yürüyüş yapan kişilerin bile sağlıklı beslenmesi şarttır. Sağlıklı beslenip, spor yapmak, vücudu zinde tutar ve sağa sağlıklı yaşamak için olanak sunar. Spor ve beslenme, dikkatli olmaya ve zihnin daha canlı olmasına yardımcı olur

Spor Yapanlar Nasıl Beslenmelidir?

Özellikle spor yapan kişilerin iyi bir performans sağlaması için, ye yediği ve içtiği önemlidir. Özellikle meslek olarak spor ile uğraşan kişiler, fiziksel olarak her zaman dayanıklı olmak zorundadır. İyi beslenmedikleri zaman, çabuk yorulurlar ve beklenen verimi alamazlar. Özelikle beslenmenin zamanı çok önemlidir. Yiyeceklerin yanı sıra, içecekler ve yiyecek çeşitleri de önemlidir. Spor yapanlar, beslenmeye takviye olarak mutlaka vitamin gibi şeyler de kullanılmalıdır. Beslenme düzeni, kişinin yaşı, yaptığı spor dalı ve cinsiyetine göre düzenlenir. Aynı zaman da sporcunun kilo durumu da önemlidir. Hafta da kaç gün spor yapılıyorsa, ona göre bir düzen oluşturulmalıdır.

Spor Yapanlar İçin Beslenme Neden Önemlidir?

Spor yapan insanlar da mutlaka bir beslenme ve vitamin ihtiyacı oluşur. Beslenme birçok faktör bağlı olarak programlanır. Özellikle fiziksel yeterlilik bu konu da son derece önemlidir. Beslenmenin spor için önemi su şekilde sıralanabilir;

  • Hangi spor yapılırsa yapılsın, daha enerjik olmayı ve yüksek bir performans sergilemeyi sağlar.
  • Sakatlık yaşanmasına engel olur, sporcunun konsantrasyonunu artırır.
  • Antrenman ya da maçlar sonrasın da yorgunluk ve uykusuzluk olmaz.
  • Sağlıklı ve düzenli beslenme, enerjik dengesini kontrol altına alır. Vücut daha fonksiyonel olur ve vücut ağırlığına göre beslenme yetersiz kalmaz.

Beslenmek, günlük hayatta aktif ve enerjik olmayı sağlar. Protein ağırlıklı beslenmek, daha kaslı bir yapıya kavuşmayı kolaylaştırır.

Spor Sonrası Beslenme de Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Çok uzun süre yapılan spor sonrasın da kaslar da yıpranma olur. Spor öncesi antrenman yaparken, besinlerin doğru zaman da alınması gerekir. Bu kasların daha güçlü olmasını sağlar ve spor sonrasında da daha çabuk toparlamaya yardımcı olur.

Özellikle spor sonrasında beslenirken, protein ağırlıklı yiyecekler tüketmeye özen gösterilmelidir. Özellikle kırmızı et ve süt ürünleri, bu ihtiyacı karşılar. Egzersiz yapmadan önce, karbonhidrat ağırlıklı beslenmek, kasları uyarıya geçirir ve güçlendirir. Karbonhidrat ve protein tüketimi çok iyi ayarlanmalıdır. Bunun için bir beslenme uzmanından destek almak gerekir.

Spor ve beslenme ilişkisin de en önemli öğün kahvaltıdır denilebilir. Güne zinde ve sağlıklı başlamak için, mutlaka kahvaltı ihmal edilmemelidir. Kahvaltı yapmak, şeker hastalığı ve kalp hastalıkları riskini düşürür. Özellikle egzersiz öncesi beslenmenin önemi büyüktür. Çünkü kahvaltı yapmamak, halsizlik ya da gerginlik yapabilir. Sabah kahvaltısın da tahıl içeren ekmekler, süt, yumurta ve çeşitli yulaf ezmeleri tüketilmesi tavsiye edilir. Sabah protein, öğlen karbonhidrat ve akşam tekrar protein ağırlıklı beslenerek, bir program oluşturabilir.

 

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.