Teknoloji Bağımlılığı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Son yıllarda gelişen pek çok şey beraberinde birçok sorunu da getirmektedir. Geçmişten günümüze insanların uğraştığı bu sorunların başında teknoloji bağımlılığı gelmektedir. Son yıllarda artan teknolojik gelişmelerden ötürü pek çok sosyal medya uygulaması da hayatımıza girmiştir ve bu uygulamalar kişilerin telefon, tablet, bilgisayar veya televizyon gibi teknolojik aletlere bağımlı yaşamasını tetiklemektedir.

Genellikle genç kesimin dikkatini çeken bu tarz uygulamalar ve teknolojik aletler onların hayatlarında pek çok sorun yaşamasını sağlamaktadır. Gerek sosyal gerek ailevi gerek ise fiziksel olan bu sorunların ilk sırasında ise göz bozuklukları yer alır. Bu yüzden teknoloji bağımlılığı ile baş etmenin yolları nelerdir sorusu oldukça önem kazanmaktadır.

Sporsal Faaliyetlerin Bağımlılığa Etkileri

Teknoloji bağımlılığı ile baş etmenin yolları nelerdir sorusunun ilk cevabı bireylerin sporsal faaliyetler içerisinde bulunmasıdır. Voleybol, futbol, basketbol, yüzme, dans gibi pek çok sportif faaliyetler bireyleri teknolojik aletlerden uzak tutar ve kendileri ile kaliteli vakit geçirmelerini sağlar. Bunun yanı sıra bu tarz sportif aktivitelerde bulunmak hem vücuttaki biriken yağ oranının azalmasını salar hem de kişilerin daha aktif ve zinde yaşam sürmelerine katkıda bulunur.

Hareket ve enerji gerektiren bu tarz aktiviteler aynı zamanda kişilerin yeteneklerinin ve eğilimlerinin ne yönde olduğuna dair bilgi verebilmektedir. Ayrıca yeni bir spor öğrenmek ve bir şeyler başarma duygusu kişileri fiziksel yönün beraberinde ruhsal yönden de olumlu etkileyecektir.

Çevre Faktörünün Teknoloji Bağımlılığına Etkileri

Teknoloji bağımlılığı ile baş etmenin yolları nelerdir sorusunun bir diğer cevabı da çevre faktörüdür. Bireylerin teknolojik aletlere, sosyal medya sitelerine aşırı şekilde bağlı kalmasının altında aslında sevgisizlik ve ilgisizlik yatmaktadır. Bireyler aile üyelerinden göremedikleri ilgi ve sevgiyi genellikle sosyal medya aracılığıyla yabancı insanlarda aramaktadır.

Bunun yanı sıra teknoloji bağımlılığında arkadaş çevresinin de rolü oldukça büyüktür. Arkadaş çevresi genellikle popüler kültürün etkisiyle bağımlılığa yöneliyorsa sürü psikolojisinden ötürü söz konusu bireylerin de bu tarz yönelimleri merak etmesi oldukça mümkündür. Bunun aksine arkadaş çevresi daha sosyal ve sporsal faaliyetlerde bulunan kesim ise bireylerin de yine bu tarz aktivitelere yönelmesi ve bağımlılıktan kurtulması mümkündür.

Teknoloji Bağımlığının Zararları

Son yıllarda artan bu teknoloji bağımlılığının gerek ruhsal gerek fiziksel olmak üzere pek çok sorunu yaşatması mümkündür. Bu sorunların ilk sırasında uzun süreli telefon veya bilgisayar ekranına bakılması durumunda göz sorunları gelmektedir. Kişilerin miyop, hipermetrop gibi sorunlar yaşamasını sağlayan bağımlılık durumu mutlaka ebeveynler tarafından yakın takibe alınmalıdır. Bunu yanı sıra ruhsal bozukluklardan biri de depresyondur.

Sosyal medyada mükemmel hayatlara sahip olan insanların paylaşımları pek çok bireyi olumsuz yönde etkilemekte ve durumunu sorgulamasına sebep olmaktadır. Kişilerin varoluş sancısı çekmesine olanak sağlayan bu durum oldukça da tehlikelidir ve sosyal destek alınılması şarttır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.