Trakya Üniversitesi’ nden Doğaya Karekod Uygulaması

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi öğrencileri doğaya karekod uygulamasını hayata geçirdi. Projenin ismi ise “ yeşil kod” olarak belirlendi. Projenin gayesi fakültede bulunan öğretmen adaylarının, bahçedeki ağaçları ve bitkileri daha yakından tanımasıdır. Fakülte binası içinde ve bahçede bulunan bitkilerin isimleri tespit edilerek, her biri için dijital içerik hazırlandı ve bu dijital içeriğe kolay erişim için de karekodlu etiketler oluşturuldu. Bu etiketler bahçedeki ağaç ve bitkilere yerleştirildi. Böylece bahçedeki her bir bitki ve ağaç hakkındaki bilgiye akıllı telefon sayesinde kolayca erişim sağlanabilecek. 

Karekod Nedir, Ne İşe Yarar?

Karekod, bazı bilgilerin kare ve yahut da dikdörtgen şeklindeki simgeye gizlenmesine verilen addır. Dijital bir okuyucu tarafından gerekli bilgi ve veriler elektronik ortama aktarılır. Akıllı cep telefonlar ile karekod okutulur ve zamandan tasarruf edilerek gerekli verilere kolayca ulaşılabilir. Üniversite öğrencileri de karekodun bu özelliğini kullanarak “ yeşil kod” projesini gerçekleştirdi. Hem emekten hem de zamandan tasarruf ederek, bahçedeki ağaç ve bitkiler ile ilgili tespit edilen bilgilere kolaylık ile ulaşılabilir. Karekod oluşturmak da okutmak da oldukça basittir. İnternet üzerinden araştırma yaparak karekod hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Yeşil Kod Projesinin Amacı Nedir?

Yeşil kod projesinin asıl amacı öğretmen adaylarının, öğrencilerin ve misafirlerin akıllı telefonları ile bahçedeki bitkiler hakkındaki gerekli bilgiyi öğrenmesidir. Bahçedeki ağaç ve bitkilerin isimleri tespit edilmiş ve gerekli araştırma yapılmıştır. Toplanan bilgiler ile de karekodlar üretilmiş ve bilgileri tespit edilen bitkilere asılmıştır. Böylece bitki ile ilgili istenilen bilgiye ulaşmak en kolaya indirgenmiştir. Bu sayede fakültede bulunan öğretmen adayları ve öğrencilerin, bitkiler ile ilgili olan bilgileri de artacak ve yanlış bildiklerini öğrenme imkânı olacaktır.

Yeşil Kod Projesinin Yararları

Yeşil Kod projesi göze gereksiz gibi görünse de aslında yararlı bir projedir. Park ve bahçelerde, piknik alanlarında da kullanılabilir bir projedir. İlgili kurumlar parklara ve bahçelere farklı türde ağaç ve bitki ekimi yaparak her biri hakkındaki bilgiyi karekod uygulaması ile dijital ortama geçirebilir. Böylece vatandaş da her bir ağacın ismini aratarak araştırma yapmak yerine karekodları akıllı telefonuna okutarak bilgi sahibi olabilir. Karekod okutmak her bir ağaç ismini tek tek araştırmaktan daha az zahmetli ve etkili bir yöntemdir. Bu açıdan bakıldığında “ yeşil kod” projesi gayet faydalı bir projedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.