Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bireyler, başvuru zamanı başladığında, e-devlet üzerinden başBaşvuru koşulları hakkında bilgi vermeden önce ücretli öğretmenliğin ne olduğu hakkında bilgi vermek istiyorum. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmenler üç farklı kategori altında çalışmaktadır. Kadrolu, sözleşmeli veya ücretli öğretmen olarak ayrılan bu üç alanında çalışma koşulları farklıdır. 

Nedir Ücretli Öğretmenlik?

Ücretli öğretmenliğin kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlikten ayrıldığı en önemli unsur daimi bir kadro ile çalışma göstermemesidir. Sözleşmeli ve kadrolu öğretmenler KPSS sınavına girerek yeterli puanı elde etmiş ve bir yere ataması gerçekleşmiş öğretmenlerdir. Bu yüzden daimi bir kadro ile çalışma hayatlarını devam ettirirler. Ücretli öğretmenler ise sınava girmemiş veya girdiği halde yeterli puanı alamamış kişilerin başvuru yolu ile okullarda görevlendirilmesi yoluyla olur. 

Kadrolu öğretmenlerin görev aldıkları okul bünyesinde girmesi gereken zorunlu ders saati sayısı on beşken bu durum ücretli öğretmenler de otuzdur. Kadrolu öğretmenler 15 saat derse girmeleri durumunda bir maaş alırlar ve bu ders saatine ek olarak girdikleri her ders ek ücret olarak onlara geri döner. Ücretli öğretmenler girmeleri gereken 30 ders saati karşılığında maaş almazlar. Girdikleri ders saati kadar ücret ile çalışırlar. 

Kadrolu veya sözleşmeli öğretmenlerin eğitim hayatına başlayabilmeleri için pedagojik formasyonu tamamlamış olmaları gerekmektedir. Ücretli öğretmenlik koşullarında da pedagojik formasyona önem verilse de asıl önemli unsur ilgili lisans bölümlerinden mezuniyettir. 

Ücretli öğretmenler girdikleri ders saati kadar ücret alırken sigortaları da bu sisteme göre işlemektedir. Girdiği ders saati kadar sigorta yapılmaktadır ve bu da en fazla 15 ile 16 günlük bir sigorta girişi demektir. Ayrıca okulların tatile girdiği süreçte bir ödeme veya sigorta girişi yapılmamaktadır. 

Ücretli öğretmenlik için tek sefer yapılan başvuru yeterli değildir. Yıl sonunda yeniden görev alabilmek istiyorsanız yeniden başvuru yapmak zorundasınız demektir. Bu başvurular İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından gözden geçirilir ve olası bir boşluk halinde atama yapılır. Eğer öğretmen ihtiyacı yoksa atama söz konusu değildir. Ücretli öğretmenler okulların öğretmen eksiğini kapatan öğretmenlerdir. 

Ücretli öğretmenlik için başvuru yapılması sonrasında, eğer yeterli şartları sağlamıyorsanız başvurunuz silinecektir ve sonrasında kalan başvurular sıralanacaktır. 

Eğitim Fakültesi veya Teknik Eğitim Fakültesi mezunu olanlar, bu mezuniyetin yanı sıra yüksek lisans yapmış veya KPSS sınavından iyi puan almış olanlar ve önceden ücretli öğretmenlik deneyimi bulunanlar başvurular içerisinden ilk değerlendirilenler olacaktır. 

Ücretli öğretmen olarak göreve başlamanız halinde maaşınız her ayın 15’inde hesabınıza yatacaktır. 

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

vuru sağlayabilirler. PTT veya mobil imza gibi seçenekler ile temin edebileceğiniz e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra ücretlik öğretmenlik başvurusu için açılan panele tıklamanız gerekecektir. Karşınıza çıkacak başvuru formunu mezuniyet bilgilerinden tercihlere kadar uzanan çeşitlilik içerisinde doldurup başvurunuzu onaya sunabilirsiniz. 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.