Üniversite Çan Eğrisi Hesaplama 2020

Çan eğrisi sistemi üniversite öğrencilerinin en çok karşılaştıkları terimlerdendir. Çünkü bu sistemde sınıfın ortalaması hesaplanır ve geçer not bu şekilde belirlenir. Çan eğrisi sistemi öğrenciler için aslında avantajlı bir durumdur çünkü bu yöntem sayesinde başarısızlık oranları da azalmış olur. Çan eğrisi sisteminde kullanılma amacı o dersi alan grup içerisinde sağlanan performansın notlandırılmasıdır. Yani bu sistemde sınıf ortalaması önemi büyüktür.

Çan Eğrisi Nedir?

Çan eğrisi üniversitelerde sınıfta alınan tüm notların ortalamasının alınması suretiyle bir taban ve tavan puan belirlenmesi sağlanır. Birçok öğretim görevlisi tarafından bu uygulama tercih edilir. Bazen öğretmenler değişiklik yapabilir, öğrenci isteğine göre de kullanılmayıp yine klasik puanlama sistemi uygulanır.

Çan eğrisi sisteminin işleyişi aslında farklıdır. Öğrencilerin notları hesaplanır bu sonuçlar toplanıp ortalaması alınır ve ortaya çıkan rakam  için bir standartlık belirlenir. Dersten kalınmaya sebep olacak puan dilimleri ortaya çıktıktan sonra işleyiş sürdürülerek sonuca varılır.

Çan Eğrisinin Avantajları Nelerdir?

Çan eğrisinin avantajları çok fazla ve çalışma adına çaba sarf etmeden iyi bir derece alarak geçmek mümkün olabilmektedir. Çünkü puanlar çalışmanın karşılığı değil, sınıfın ortalamasıdır. Geçme notu olarak 50 belirlenmişse alınan 30 puanla iyi bir not ortalamasına sahip olma şansı bu sistemde mevcuttur.

Çan eğrisi sisteminin avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Sınıf sınav esnasında kopya çekebilir  ya da hemen herkesçe çok iyi not alınması ortalamayı yükselteceğinden çan eğrisine takılma durumu yaşanabilir. Çan eğrisi sistemi çok çalışkan bir öğrenci ile çok tembel bir öğrencinin aynı puanı alması olabileceğinden iletişim sorunları da sık sık yaşanır. Üniversitelerde notlar harflerle ifade edilir. Yani ilk ve orta dereceli eğitimde 5’li puan sistemi yerine üniversite harf notu kullanılır. AA en başarılı not, FD ya da FF en başarısız notlar olarak ifade edilir.

Üniversitede Çan Eğrisi Uygulaması

Üniversitede yapılan sınavlar sonrasında sınıfın aldığı notların ortalaması alınır, ardından sınıf ortalaması CC kabul edilip tekrardan hesaplanmaya gidilir. Üniversitelerde her hocanın bu sistemi kullanacağı şartı söz konusu değildir. Zira hocanın kendi kişisel kanaat notu da dersten geçip geçmemeyi belirlemektedir.

Çan eğrisinin aslında en büyük dezavantajı notlar açıklanmadan hiçbir öğrenci dersi geçip geçmediğini öğrenemez. Diğer taraftan en büyük avantajı başarılı olunamayan bir dersten kötü not alındığı halde çan eğrisi sayesinde geçilebilir.

Çan Eğrisi Sistemi İyi ve Kötü Yanları 

Çan eğrisi sisteminde öncelikli amaç öğrencinin bireysel anlamda kazandığı başarının hedef nokta olması  ve grubun tamamıyla başarı kazanmasıdır. Ancak kötü yan çalışkan öğrenciyle çalışmamış bir öğrencinin deyim yerindeyse aynı kefede olup aynı puanı alarak dersten geçmesinin sağlanmasıdır. Bu da çoğu öğrenci için kabul edilememektedir.

Çan eğrisi sisteminde belli kurallar vardır bu da üniversitenin verdiği değerlendirme kurallarıdır. İşte bu notlar çan eğrisine dâhil edilemez.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.