Üniversite Sayısı Artıyor, Nitelik Azalıyor

Her geçen gün yenileri açılan üniversite kurumlarında, eğitim kalitesinin azaldığı konunun yetkilileri tarafından belirtiliyor. Eğitim Sen Yüksek Öğretim Uzmanı İlker Akçasoy tarafından belirtilen ifadede, son on yılda açılan üniversite sayısının etkili olduğu belirtiliyor.

Üniversite ve Üniversiteli Sayısı

2009 yılından bu yana Türkiye’de açılan üniversiteler, eğitim sisteminin bir ticari sektöre dönüştüğünü gösteriyor. Özel üniversite sayısının artması, her lise mezununun rahat şekilde üniversite eğitimi alması için bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Ancak yeni üniversitelerde verilen eğitimin kalitesinin aynı değerlerde olmadığı belirtiliyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 6 Nisan 2019 günü aldığı kararla, yabancı öğrenci kontenjanında sınırlama kaldırılıyor. Devlet ve vakıf üniversitelerinin maksimum %50’sine kadar sağlanan yabancı öğrenci sınırlaması, artık kaldırılıyor. Dolayısıyla üniversiteleri dilediği sayıda yurt dışından öğrenci kabul edebilecekler.

Hem üniversite sayısı hem üniversiteli sayısının artması, küresel bazda farklı bir dönüşümü beraberinde getiriyor. Türk öğrencilerin pek çoğu, son yıllarda yurt dışı eğitimini daha cazip görerek farklı ülkelerde eğitim almayı seçerken, Türkiye’de üniversite eğitimi alacak yabancı öğrenciler ile Dünya kültürel sisteminde farklı değişiklikler olabilir. Bunu anlamak için en az 10 sene geçmesi gereklidir.

Üniversite Eğitim Sisteminde Yapılan Değişiklikler

Yurt dışında öğrenci kabul edecek üniversitelerin, ayrı bir sınıf açabileceklerini belirten Eğitim Sen Yüksek Öğretim uzmanı, niteliğe değindi. Türk üniversitelerinin daha çok akademisyenlere, üniversite sayısına odaklandığını yani sayısal gücü artırmaya çalıştıklarını ancak verilen eğitimin nitelikli olmadığını belirtti.

Türkiye’de üniversite öğrenimi görmek için daha çok bölge ülkelerden geliniyor. Avrupa ülkelerinden veya Amerika’dan öğrencilerin gelmediği belirtiliyor. Ancak zaten Dünya’nın en iyi üniversitelerinin olduğu Amerika ve Avrupa ülkelerinden öğrencilerin, Türkiye’de eğitim almaları çok mantıklı değildir.

Türkiye’de üniversite eğitim kalitesinin artırılması, anasınıfından itibaren değerlendirilmelidir. Neredeyse 100 yıl geçmesine rağmen eğitim sisteminin tam oturmamış olması, ideal bir eğitim- öğretim sisteminin geliştirilmemesi üniversite niteliklerini de doğrudan etkileyen faktörler arasındadır.

Üniversitelerde Kalite Faktörü

Her zeka, birbirinden üstün veya yüce veya deha niteliğinde değildir. Her bireyin belirli bir kapasitesi, öğrenme performansı veya eğitime ilgisi alakası vardır. Esasen üniversite sayılarının artması, sadece üniversitede okumuş olmak isteyenler için de ülkeye bilimsel katkılar sağlamak isteyenler için de oldukça avantajlıdır.

Tıpkı ticaret mantığında olduğu gibi “her tarza”, “her bütçeye” ve “her kişiye” uygun niteliklerde üniversitelerin olması oldukça idealdir. Çünkü içinde binlerce alternatif barındırır. Devlet girişimiyle Doğu bölgelerinde açılacak olan yeni devlet üniversiteleri, üniversitelerin kalitesinin artmasında etkili olacak gibi görünüyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.