Üniversite Sınavına Hazırlananların Dikkate Alması Gereken Öneriler

Üniversite birçok insanın gitmek istediği ve hayalini kurduğu bir eğitim kurumudur. Bu nedenle bir üniversiteye gitmek için en başta düzgün bir çalışma gerekir. Düzgün ve planlı şekilde ders çalışmak hem kişinin hayalindeki eğitim kurumuna yerleşmesini sağlayacak hem de kişi üniversiteyi kazandıktan sonra bile kazandığı bu ders çalışma alışkanlığı sayesinde sınavları kolayca geçmesine yardımcı olacaktır.

Düzenli Çalışmak

Düzenli ders çalışmak, iyi bir üniversite kazanmanın en temel ve birinci kuralıdır. İnsanlar kısa vadeli planlar yapsalar dahi bu planlar verimli bir hal alamayacak ve kişi çalıştığı derslerden iyi oranda verim sağlayamayacaktır. Bu nedenle konu ders ve üniversite sınavı olduğunda düzenli çalışmanın etkisi oldukça büyüktür. Üniversite sınavına hazırlananların dikkate alması gereken öneriler sayıldığında bunlardan en önceliklisi düzenli bir çalışma programı oluşturmak ve bu şekilde ders çalışmaktır.

Sessiz Bir Ders Ortamı

Ders çalışılacak olan ders ortamının her türlü ses gürültüsünden arındırılması gerekir. Gürültünün fazla olduğu, televizyon sesinin yükseldiği bir yer ders çalışmak için uygun ortamlar arasında yer almaz. Bunun nedeni ders odaklanmış olan beynin aynı bir yere konmuş bir kuş misali ürkek olmasıdır. Zihin en ufak bir dikkat dağıtıcı unsur ile karşılaştığında kendisini odaklandığı şeyden kolayca ayırabilir ve bir daha aynı uyumu yakalaması oldukça zor olabilir. Bu nedenle ders çalışılacak olan ortamın sessiz, sakin ve orta düzey ışık ile aydınlatılıyor olması gerekir. Aksi takdirde dikkati toplamak zorlaşacaktır.

Takviye Dersler

Bazen her dinlediğimiz dersi anında anlayamayabiliriz. O an zihnimizde biriken birden fazla konu olduğunda odaklanmamız zorlaşır ve konudan kopuk bir şekilde başka şeyler düşünebilir. Bu durumda eğer o dersin telafisi olmayacaksa hemen pes etmemeli ve o dersi farklı kanallar aracılığıyla öğrenmeye çalışmalıyız. Takviye ders tercih etmek de verimli olabilecek bu kanallardan birisidir. Üniversite sınavına hazırlananların dikkate alması gereken öneriler sıralandığında bunlardan birisi de takviye yani özel dersler olarak sayılmaktadır.

Telefondan Uzak Durmak

Ders çalışma sırasında dikkati dağıtacak olan bütün unsurlardan uzak durulması gerekmektedir. Aksi durumunda asla verimli bir ders ortamı sağlanmamış olacak ve üniversite sınavından iyi bir puan alıp istenilen üniversite ve bölüme yerleşmek bir hayal olarak kalacaktır. Üniversite sınavına hazırlananların dikkate alması gereken öneriler araştırıldığından bunlardan birisinin de ders çalışma sırasında mümkün olduğunca teknolojik cihazlardan uzak durmak olduğu görülür. Tam odaklanmış telefondan gelecek olan herhangi bir bildirim tekrar odaklanmayı zorlaştıracak ve ders çalışmayı güçleştirecektir.

Soruları Sormak

Üniversite sınavından istenilen notun alınmasının bir diğer önemli yolu da test ya da soru çözdükten sonra akla takılan ya da yapılamayan soruların yetkili bir öğretmene sorulması gerektiğidir. Bu sayede benzer soru ile bir daha karşılaşılırsa artık soru bir sorun olmaktan çıkar ve rahatça çözülebilir hale gelir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.