Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanlar geçmişten günümüze gerek istek gerek ise zorunluluk dâhilinde pek çok sınavlara girmiş ve beraberinde çeşitli şeyler kazanmışlardır. Eğitim kurumlarının başında gelen üniversiteler sadece eğitim değil aynı zamanda öğretim yuvası olarak da anılmaktadır. ÖSYM tarafından düzenlenen ve iki oturumdan oluşan YKS sınavlarının kazanılmasıyla tercih edilebilen üniversiteler kişilerin kendilerini geliştirmeleri için bulunmaz bir nimettir.

TYT ve AYT olmak üzere art arda iki sınavdan oluşan YKS sınavına günümüzde milyonlarca öğrenci girip üniversiteyi kazanmaya çalışmaktadırlar. Üniversiteye yerleşmede en önemli olan nokta ise yapılan tercihlerdir. Pek çok toy öğrenicinin yaptığı yanlış seçimlerden ötürü günümüzde üniversite tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler listesi oldukça önemlidir.

Tercih Edilen Üniversitenin Başarıları

Üniversite tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler listesinin ilk sırasında tercih edilen üniversitenin başarısı yer almaktadır. Köklü üniversiteler sistemlerini tam olarak oturtmayı başardıklarından ötürü öğrencilere gerek eğitim gerek ise sosyal aktivite kapsamında tam destek verebilmektedirler. Öğrencilerin faydalanabileceği bu destek kapsamında çeşitli kulüplere girip aktiviteler yaparak kendilerini geliştirmeleri mümkündür.

Bunun yanı sıra yeni açılan genç üniversiteler sistemlerini henüz oturtamadıklarından ötürü bu tarz faaliyetlerde ve eğitim kalitesinde alt sıralarda yer almaktadır. Bu durum da verimsiz bir üniversite hayatının yaşanmasına yol açabilecektir. Özellikle üniversiteye katılan kişi sayısından ötürü son yıllarda kurulan üniversiteler öğrencilere gerek kariyer anlamında gere ise sosyal aktivite anlamında pek bilgi katamamaktadır.

Üniversitenin Konumu ve Bulunduğu Şehir

Üniversite tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler listesinin diğer bir sırasında ise üniversitenin konumu ve bulunduğu şehir oldukça önemlidir. Tercihlerini kendi başına veya deneyimsiz kişilerle yapan pek çok kişinin dikkat etmediği bu unsur üniversite yaşamında pek çok soruna yol açabilmektedir. Örneğin kazanılan fakültenin bulunduğu bölge yurtlara ve diğer yerleşim yerlerine çok uzak bir bölgede ise ve kişi bunu bilmeden tercih ederse gittiğinde hayal kırıklığına uğrayabilmektedir.

Fakültenin şehrin merkezine yakın olması veya yakın değilse bile şehrin ulaşım imkanlarının kolay olması kişilerin üniversite tercihi yaparken dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan sayılmaktadır bu yüzden tercih yapmadan önce coğrafi konum mutlaka araştırılmalıdır.

Üniversitenin Akademik Kadrosu

Üniversite tercihlerini belirlemede etkili olan hususlardan bir diğeri de üniversitenin mevcut akademik kadrosudur. Genel olarak profesörlerden oluşan akademik kadro oldukça güçlü sayılır ve bu tarz üniversiteler öğrencilerin de akademik gelişimine olumlu yönde etki sağlayabilecektir. Bunun yanı sıra kadronun genelde araştırma görevlileri veya öğretim üyelerinden oluştuğu üniversiteleri tercih listesine eklerken dikkat edilmesi gerekilmektedir.

Aksi takdirde üniversite hayatı boyunca kişiler istedikleri verimi alamadıklarından ötürü yatay geçiş yapma veya YKS sınavlarına tekrar hazırlanma gibi sorunlar yaşayabilirler. Bu alanda en çok tercih edilen yatay geçiş yapmak için de ortalamanın yüksek olması oldukça önemlidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.