Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılmalı?

tercihler
tercihler

Üniversite tercihlerinizi yaparken güçlü yanlarınızı keşfederek bu işe başlamalısınız. Aklınızda yetenekleriniz ve güçleriniz ile doğru orantılı olarak belirlemiş olduğunuz mesleğinizden sonra, bir sonraki adım olarak o meslek hayatında yer alan kişilerin neler yaptığını keşfetmelisiniz.

Gençlerin büyük bir çoğunluğu istedikleri meslek gruplarının neler yaptığını araştırmadığı için büyük bir hayal kırıklığı yaşayabiliyorlar. Bu yüzden o meslek grubuna ait kişiler ile konuşarak detaylı bilgi almalısınız. Gerekli olduğu takdirde onların çalışma alanlarında bir gün geçirerek o mesleği isteyip istemediğinizi anlayabilirsiniz.

tercihler
tercihler

İstediğiniz meslekte iş garantisi olmadığını ya da az para kazanabileceğinizi düşündüğünüz dönemler olabilir. Bu tür durumlardan kurtulabilmek için sevmediğiniz bir işi yaparak başarısız olmak yerine sadece sevdiğiniz işi yaparak daha başarılı olmayı kendinize hedef belirlemelisiniz.

Sınırlarınızı ve Özelliklerinizi Keşfedin

Meslek hayatınızda zirveye ulaşmış olmanız zaten yüksek maaş kazanacağınız anlamına gelebilmektedir. İyi bir teknisyenin, ortalama bir doktor ya da avukattan daha fazla para kazanabileceğini unutmayın. Tercihlerinizi gerçekleştirirken tek ölçütünüzü meslek garantisi ve paraya endekslemeyin.

üniversite tercihleri
üniversite tercihleri

Çevreden gelebilecek yorumları göz ardı etmeyin. Fakat bu yorumların sizin gerçek isteklerinizin önüne geçmesine de izin vermeyin. Hayatınız boyunca meşgul olacağınız mesleğinizi seçeceğiniz bu süreçte ailenizden ve sevdiklerinizden yalnızca tavsiyeler alarak onları dinleyin.

Etrafınızdan aldığınız tavsiyeler ve kendi karakterinizin özelliklerini birleştirerek sakin ve titiz bir şekilde düşünerek hayalinizdeki mesleğin ne olduğuna kendiniz karar vererek hareket edin.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.