Üniversitede Kredi Kartı Kullanım Alışkanlığı

Üniversiteliler için barınmak bir hak olmaktan çıkarak bir sorun haline gelmiştir. Üniversiteye yeni başlayacak olan gençlerin en önemli ihtiyacı olan bu ihtiyaç, farklı yöntemlere başvurulmasına neden olmaktadır. Üniversiteliler için, içinden çıkılmaz bir bilmeceye dönüşen barınma ihtiyacı, farklı alternatiflerin arayışına sürüklenmesine sebep olmuştur. Özellikle son zamana bırakılan ev ya da yurt bulma çalışmaları, sıkıntılı durumlar yaşanmasına neden olmaktadır. 

 

Üniversite Konaklaması İçin Tercih Edilen Yerler

Devlet yurtları, üniversite yurtları ve özel yurtlar üniversitelilerin barınması için oluşturulmuş kolaylıklardandır. Bu kolaylıklarının yanı sıra, yüksek fiyatlarla karşılaşan öğrenci kesiminin cemaat yurtlarına ya da öğrenciye fayda odaklı oluşturulan rezidanslara yönelmesi de karşılaşılan durumlardır. Başka bir yöntem ise kiralık eve çıkmaktır. Eğer ki şanslı bir kişiyseniz ve güzel insanlarla karşılaşıp eve çıkmaya karar vermişseniz, üniversite hayatı sizin için daha kolay bir hâl alabilmektedir. Eve çıkacağınız kişi sayısı 3 ya da 4 kişiden oluşuyorsa bu masraflarınızın o sayıya bölüneceğini ve bu da cebinizde kalan paranın biraz daha fazla olabileceği anlamına gelmektedir. Öğrencilerin kiralık eve çıkmasının getirilerinden birisi bu iken, diğerleri farklı insanlar tanıyabilme, dersleri birlikte takip ederek yardımlaşabilme ve aileye olan özlemin en aza indirgenebilme gibi getirileri de bulunmaktadır. 

 

 Üniversiteliler Barınacağı Yeri Neye Göre Seçer? 

Üniversitenin bulunduğu şehre gelen öğrenciler, büyük çoğunlukta devlet yurtlarını tercih etmektedir. Bunun en önemli sebebi, öğrencinin temel ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanmasından kaynaklanmaktadır. Yer seçenekleri içerisinde ekonomik açıdan en uygun yer olan devlet yurtları, öğrencilerin tercih etmesinde en önemli sebeplerindendir. Çünkü öğrencinin okurken paraya çok fazla ihtiyacı olmaktadır. İnsanlarla sosyalleşme, kişisel ihtiyaçları karşılama, sıkıntısız bir öğrencilik geçirme isteği esnasında para en önemli etkenlerdendir. Devlet yurtlarının artışı, öğrencilerin ve üniversitelerin artışı ile eş değer bir çizgi göstermeye başlamıştır. Bir şehir ne kadar çok öğrenci çekiyorsa o şehir o kadar çok, yurt yapmaya eğilimli hale gelmiştir. 

 

Konaklama İçin Nasıl Bir Yer Seçilirse Daha Faydalı Olur? 

Üniversiteyi kazanmış birinin daha sonraki yapması gereken hamle, kalacağı yeri seçmesi olmalıdır. Üniversite eğitim süresi 2 mi 4 mü ya da daha uzun bir süre mi olacaksa, barınılacak yerin ona göre ince elenip sık dokunularak seçilmesinde fayda var. Çünkü üniversiteye başlayacak öğrencinin problemlerle karşılaşma ve onlara çözüm üretmeye çalışma lüksü yoktur. Seçimini yaptıktan sonra, derslerine odaklanmalıdır. Erken zamanlarda kalacak yer ayarlanıp, bu durumun önüne geçilmelidir. Ayrıca üniversiteye yakın bir yer tercih etmek, öğrenci için daha çok rahatlık tanımaktadır. Yol ücreti gibi giderler, öğrencinin masrafları arasında olmamalıdır. Doğru kişiler ile yapılan ev arkadaşlıkları, eğitim sürecinin de kaliteli geçmesine neden olmaktadır. Ay sonunu getirmekte zorlanan öğrencilerin, kendi imkanlarıyla ev ya da yurt bulmasının önüne geçilmeli daha çok destek olunmalıdır. Ailesinden ya da devletten destek göremeyen öğrenciler yarı zamanlı işlere yönelmekte olup, bu durum derslerine vakit ayıramamasına bu sebeple geri kalmasına ve kendine güzel bir gelecek hazırlayamamasına neden olmaktadır. Bu sebeple öğrencilere sağlanan burs ya da yurt imkânlarının daha çok arttırılması gerekmektedir. 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.