Üniversiteye Psikolojik Hazırlık

Üniversite Hazırlık Okulu
Üniversite Hazırlık Okulu

Üniversite sınavına hazırlık, zorlu ve stresli bir süreç… Ancak bu süreci son derece keyifli bir hale getirmek de aslında sizin elinizde… Her ne kadar imkansız gibi görünse de aslında kolaylıkla kendinizi bu sürece hazırlayabilirsiniz. Şayet üniversiteye psikolojik hazırlık sürecinde başarılı olursanız, sınavda da başarı oranınızın bir hayli artacağından emin olabilirsiniz.

Üniversite Sınavı
Üniversite Sınavı

Önce Üniversite Hedefinizi Belirleyin!

Öncelikle neden üniversiteye gitmek istediğinizi, hangi üniversitede eğitim almak istediğinizi ve hangi bölümü seçeceğinizi belirleyin. “Neresi olursa” mantığı kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüktür.

Çünkü bir hedefiniz olmadığı için ders çalışma ve sınavı kazanma dürtüleriniz de zayıflayacaktır. Haliyle hazırlık sürecini verimli bir şekilde geçirmeniz de güçleşecektir.Hedeflerinizi belirledikten sonra bir plan yapın. Kendinizi 1 yıl sonra, 5 yıl sonra ve 10 yıl sonra nerede görmek istediğinizi belirleyin.

Üniversite Hazırlık Okulu
Üniversite Hazırlık Okulu

Ancak tüm bu hedeflerinizi belirlerken tamamen özgür düşünmeli ve yalnızca kendi isteklerinize göre kararlar vermelisiniz. Uzun vadeli planlamanızı yaptıktan sonra, ihtiyacınız olan kitapları temin edin.

Gerekli tüm malzemeleri tamamladıktan sonra kendinize bir ders çalışma alanı yaratın.Ardından haftanın bir gününü belirleyin ve bu günü kendiniz için tatil ilan ederek ders çalışmaya başlayın.

Tatil gününüzde size keyif verecek ve ders ortamından uzaklaştıracak aktivitelere yönelmeye özen gösterin. Bu sayede sınav stresinden de kendinizi arındırmış olacaksınız. Ders çalışma saatlerinizde ise yalnızca derse odaklanmanız daha kolay olacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.