Üniversiteyi Burslu Okumak İçin Ne Yapmalı?

universite-bursGünümüzde eğitim olanaklarının ağırlaşması ile burslu okumak çok gerekli bir hal almıştır. Özellikle üniversitede burs alıyor olmak öğrencileri ve ailelerini ekonomik anlamda rahatlatmaktadır. Peki üniversiteyi burslu okumak için ne yapmak gerekiyor?

Burs Türleri

Türkiye’de devlet ve vakıf üniversitelerinde burslu okumak için ÖSYM’nin merkezi oturumla gerçekleştirdiği LYS ve YGS sınavlarına girmek ve belli bir barajı geçmek gerekiyor. İlk 1000 ya da ilk 100 başarılı öğrenci arasına giren öğrenciler % 100’ü bulan burslar kazanabiliyor. ÖSYM’nin uyguladığı sınavlarda yüksek başarı gösterenlere sunulan burslu okumak imkânı öğrencinin sadece eğitim giderlerini değil barınma ve beslenme giderlerini de rahatlıkla karşılamaktadır. Burslu okumak için sınavlarda dereceye girmek ve derece yapmak çok önemlidir. Kazanılan burs karşılıksız olabildiği gibi geri ödemeli de olabilmektedir. Genellikle burslar karşılıksız verilmektedir. Burslu okumak isteyenlerin burs alternatiflerini araştırmaları, onların şartlarını iyi incelemeleri gerekiyor.

Günümüzde devlet artık bir merkezden burs vermektedir. Devletin sunduğu burs geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak üzere iki farklı şekildedir. Burslu okumak sadece üniversitede değil lise ve ilköğretimde de mümkündür. SBS sınavlarında başarılı olan öğrencilerin özel kolejlerde burslu okuyabildikleri bilinmektedir. Ayrıca dershaneler birliği tarafından illerde düzenlenen merkezi sınavlarda dershanelerde de burslu okumak için hak kazanılabiliyor. Burslu okumak denildiğinde okula yönelik kitap parası harç vs. vermemek akla gelmektedir. Bu bursun neleri kapsadığı ile yakından ilgilidir.

Bazı bursalar sadece eğitim masraflarının okul tarafından karşılanması anlamına gelirken bazı durumlarda öğrencinin barınma ve yeme içme giderlerinin karşılanması anlamına da gelebiliyor. Burslu okumak için nereye başvurmak gerekiyor, burs veren kurum ve kuruluşlar hangileri, burs kazanmak için sınavlarda nasıl bir başarı gösterilmeli gibi pek çok sorunun cevabını universitehaberi.com adresinden alabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.