Uzaktan Eğitim Veren Üniversiteler

Ahmet Yesevi Üniversitesi(Kazakistan) İstanbul. Çukurova Üniv. Adana. Afyon KocaTepe Üniv Afyon. Ankara Üniv. Ankara. Gazi Üniv. Ankara. Mehmet Akif Ersoy Üniv (Burdur) Burdur. Trakya Üniv Edirne. Fırat Üniv (Elazığ) Elazığ. Atatürk Üniversitesi (Erzurum) Erzurum. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Eskişehir. Süleyman Demirel Üniv Isparta İstanbul Üniv. İstanbul Karabük Üniv Karabük. Kırıkkale Üniv Kırıkkale. Sakarya Üniv Sakarya. Karadeniz Teknik Üniv Trabzon. Uşak Üniv Uşak.

Uzaktan eğitim veren üniversiteler günümüzde alternatif olarak eğitim modellerinden biri halindedir. Özellikle ikinci üniversite okumak isteyenler için bu sistem, ya da iş hayatında olanlar için uzaktan eğitimle faydalanma sağlanır. Bunun dışında eğitim hayatına es vermiş olanlar için de uzaktan eğitim son derece faydalıdır. Evlerinden üniversite hayatı alarak hayatlarına bir yön çizebilmektedirler.

İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Fakültesi

Türkiye’nin hangi ilinde olunursa olunsun bu Devlet Üniversitesi eğitim almayı ve mezun olmayı sağlar. Ders notları internet ortamında öğrenciye sunulur.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi

AÖF açık öğretim sistemini yıllardır uygulayan bir üniversitedir. Eğitim olanakları açık olduğundan uzaktan eğitim sistemi gelişmiştir.

Marmara Üniversitesi  Uzaktan Eğitim Fakültesi

Marmara Üniversitesi kapsamında İnkılâp Tarihi ve Türk Dili gibi derslerde uzaktan eğitim uygulanır. Uzaktan eğitim de  hedef; farklı farklı bölgelerde olanlar için eğitimin engel teşkil etmemesi, maddi zorluklar sebebi ile üniversite hayatına devam edememesi, ikinci üniversite okumak isteyenler için, bedensel engeli olup da üniversiteye gitmede sorun yaşayanlar için uygun olmaktadır. Uzaktan eğitimle sadece sınav zamanları belirlenir diğer detaylar tamamen öğrencinin çalışma düzeni ile sınırlıdır.

Uzaktan Üniversite Eğitim Sisteminin Avantajları

Uzaktan üniversite eğitim sistemi ile eğer örgün eğitim olarak adlandırılan üniversiteye giderek okuma şartları olmayanlar için üniversite hayatını sonlandırmak yerine bu sistem tercih edilir. Veya çalışma hayatında olup da bu hayatından vazgeçmek istemeyenler için uzaktan eğitim üniversite sistemi büyük bir avantajdır.

Uzaktan üniversite eğitimi sayesinde  çalışma hayatı aktif olan biri için iş hayatından kopmaya gereksinim olmaz. Önemli olan kişinin zamanı yönetmesidir. Üniversiteye gidilse de gidilmese de herkesin bir çalışma sistemi ve beraberinde öğrenme hızı vardır. Uzaktan üniversite eğitimi ile birey çalışma hızına göre haftalık bir program dâhilinde kendini bir çizgi içerisinde ilerlemeyi öğrenir.

Uzaktan Eğitim Veren Üniversitelerde Sistem Nasıl İşler

Uzaktan eğitimle canlı ders anlatımı yoktur, sınav zamanında üniversitenin belirlediği tarih ve sınav merkezleri öğrenciye bildirilir. Öğrencinin alacağı diplomada uzaktan üniversite eğitimi gördüğü belirtilir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte eğitim artık online platformlarda uygulanmaya başlanmıştır. Bunu 2019-2020 döneminde ilkokuldan itibaren her öğrenci uzaktan eğitimle tanışarak tamamlamıştır. İnternet ortamının ağırlıkta olduğu bu sistemde öğretmeni ile de canlı ders imkânı sağlayan bu teknoloji ile hemen herkes tanışmıştır. Bu yeni eğitim sistemi aslında üniversiteler kapsamında bilinen bir durumdur.

Tıbbi Uygulama Alanında Uzaktan Üniversite Eğitimi Veren Üniversiteler

Tıbbi uygulamalar kapsamında, bebek bakımı, hasta bakımı, adli tıp uzmanı, otopsi eğitimi gibi alanlarda uzaktan üniversite eğitimi veren üniversite;  Acıbadem Üniversitesidir. İnsan Kaynakları eğitiminde  Başkent Üniversitesi, eğitim programları kapsamında; İstanbul Ticaret Üniversitesi, finansal danışmanlık ve eğitimi için de Yeditepe Üniversitesi uzaktan eğitim üniversitesidir. Türkiye kapsamında birçok üniversite de teknolojik uyum çerçevesinde uzaktan eğitim veren üniversiteler mevcuttur.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.