YKS Çalışma Önerileri

Yükseköğretim kurumları sınavına YKS diyoruz. Sınav 2 farklı günde yapılmaktadır.  Birinci oturum sınavında temel yeterlilik yani TYT bulunmaktadır. TYT sınavını, Türkçe, matematik, sosyal bilimler, fen bilimleri, oluşturmaktadır. TYT oturumunda toplamda 120 soru vardır.

Ayrıca TYT oturumunda yer alan  sosyal bilimler bölümünü coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe ve tarih oluşturmaktadır. YKS sınavında bilinmesi gerekenlerden biri bütün adayların temel yeterlilik sınavına yani TYT oturumuna girmesi gerektiğidir.
TYT Oturumu Hakkında Genel Bilgiler

YKS sınavında birinci oturum olan TYT, Haziran ayında, belirlenen tarihte cumartesi günü sabahı yapılmaktadır. Türkçeden 40 soru, matematikten 40 soru, fen bilimlerinden 20 soru, sosyal bilimlerden 20 soru, şeklinde oluşmaktadır. Toplamda 120 soru soruluyor TYT sınavında 120 soru için 135 dakika süre veriliyor.

Bu 120 sorunun 20 fen bilimleri sorularının içerisinde 6 soru biyolojiden, 7 soru fizikten ve 7 soru kimyadan oluşuyor. TYT sınavı sosyal bilimler bölümünde ise 5 soru Coğrafyadan 5 soru din kültürü ve ahlak bilgisinden 5 soru felsefeden ve 5 soruda tarihten olacak şekilde soruluyor.

Tercihlerde ön lisans ve lisans programlarına göre TYT’den almanız gereken puanlar: Eğer ki ön lisans programların tercih edecekseniz TYT puanınız 150 ve üzeri olması gerekir. Lisans programlarından birini tercih edecekseniz TYT ve diğer testlerden alacağınız puanla birlikte hesaplama sonucunda sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanının en az birinin 180 olması gerekir.

TYT Sınavında Çıkan Konular Nelerdir?

TYT sınavı Türkçe soruları; Türkçeyi doğru kullanma, kelime hazinesi, imla kurallarını kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, temel cümle bilgisi, gibi alanlardan oluşmaktadır. Temel matematik sorularının kapsamında önem verilen konular şu şekildedir. Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramlarla işlem yapma son derece önemlidir. Bunun yanında temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma dikkat edilen bir diğer konudur.  Temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta kullanma becerilerine bakılmaktadır.

Sosyal bilimler testinde ise; coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe, tarih, alanları ile ilgili sorular sorulmaktadır. Fen bilimleri bölümünde; biyoloji, fizik ve kimya alanları ile ilgili bilgiye dayalı yeterlilik seviyesi ölçülmektedir.

YKS Sınavında TYT’ye Nasıl Çalışmalıyız?

Sınava yönelik çalışmalarınızı haftalık olarak ayarlamalısınız. Ders konularınızı tek tek belirlemeli ve bu belirlediğiniz konuları ders çalışma planınıza dâhil etmelisiniz. Size tavsiye edebileceğimiz çalışma planı 15’er günlük şeklinde oluşturulmuş bir çalışma planıdır 15  bitiminde Her dersten bir konu bitirmiş olarak 15 günü tamamlamalısınız. İlk hafta sizin yapmanız gereken çalışma masasında kalmaya çalışmaktadır.

Çünkü her şeyde olduğu gibi işe ilk başlamak daima zordur. İlk günlerde masada kalmaya çalışmalısınız, masada kalarak öylesine kitapları karıştırabilirsiniz, göz gezdirebilirsiniz, çalışma planınıza bakabilirsiniz, onunla ilgili masamızı ayarlayabilirsiniz. Burada amaç planınızı uyumaya başladığımızda masada kalmaktan sıkılmamanızdır.

Başarılı olmak istiyorsanız bir plan doğrultusunda çalışmalısınız. Planınıza uyumalı, düzenli şekilde çalışmalı, tekrar etmeli, çıkmış soruları çözmeli, çözemediğiniz sorular hakkında hocalarımızdan yardım almalı, pes etmemelisiniz. Ne olursa olsun gün içerisinde mutlaka o masaya oturmalı ve hiç yoksa bir saat ders çalışmalısınız. Burada amacımız size ders çalışma alışkanlığı kazandırmak. Ezber yapmadan kendi isteğinizle konuları öğrenmenizi sağlamak ve en önemlisi başarınızı yükseltmektir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.