YÖK’ün 2019 Yılı Üniversite Karneleri

Her bir eğitim dönemi sonrasında üniversite karneleri açıklanarak eğitim yılının genel bir değerlendirilmesi yapılmaktadır. Üniversite İzleme Ve Değerlendirme Raporları adı altında paylaşılan bu raporlar, sayesinde üniversitelerin akademik, sosyal ve kültürel anlamda değerlendirilmesi mümkün olur. YÖK tarafından paylaşılan bu bilgiler, her yıl belirli dönemlerde yapılıyor.

YÖK’ün 2019 Yılı Üniversite Karneleri Nasıl Değerlendiriliyor?

2019 yılında paylaşılan veriler sonucunda, 2018 yılındaki mevcut durum hakkında bilgi sahibi olmak mümkün. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç tarafından paylaşılan İzleme Ve Değerlendirme Raporları ile birlikte üniversitelerin mevcut durumu hakkında bilgi alınabilir.

Paylaşılan raporda 8 milyon öğrencinin değerlendirildiği belirtilerek, eğitim kurumu sayısı da 207 olarak açıklandı. Bu bakımdan oldukça kapsamlı bir araştırmanın gerçekleştirildiği üniversite karnelerinde oldukça etkileyici verilere de erişim sağlandı.

2019 yılı üniversite karneleri hazırlama aşamasında 5 ana alanda göstergenin değerlendirildiği belirtilirken bu 5 ana alan altında 45 farklı alt göstergenin bulunduğu da ifade edildi. Gerek öğrencilerin gerekse de üniversitelerin kapsamlı bir şekilde değerlendirmesinin yapıldığı üniversite karnelerinde sonuçlar ise eğitim planlamaların yapılması adına önemli bir veri sunuyor.

YÖK’ün 2019 Yılı Üniversite Karneleri Amacı Ne?

Mevcut çalışmalarda temel hedef üniversitedeki eğitim kalitesinin arttırılması ve daha nitelikli eğitim verilmesi. Her bir üniversite için ayrı ayrı belirlenen kriterlerde üniversitelerin yıllık bir röntgeni de çekilmekte. Her bir üniversite için ayrı olarak hazırlanan raporlara ulaşmak isteyen kişilerin bu konuda YÖK internet sayfasına erişmesi gerekiyor.

2018 yılı Üniversite İzleme Ve Değerlendirme Raporları başlığı altında yayınlanan bu değerlendirmelerde, her bir üniversite için ayrı olarak başlık açılmış durumda ve bu nedenle ayrı ayrı incelemeler gerçekleştirilebilir.

YÖK’ün 2019 Yılı Üniversite Karneleri İçeriği Ne?

Üniversitelerde rektör adı web kuruluş yılı gibi önemli verileri paylaşılmakta. Üstelik bir üniversitede yıl boyunca gerçekleştirilen sempozyum, kongre, sanatsal sergi, endüstriyel proje, sosyal proje, yıl boyunca gerçekleştirilen ve ülke genelinde yapılan projelere katılan öğrenci sayısı, mezun takip sistemindeki mezunların oranı, araştırma, geliştirme ve yayın konusundaki rakamlar, bütçe ve finansman dengesinin korunması, topluma hizmet ve sosyal sorumluluk projeleri gibi pek çok farklı konuda bilgiye erişebilir. Bu bakımdan raporlar üniversitelerin bir yıl boyunca yaptığı tüm çalışmaların genel bir özetine ulaşılmasını sağlar.

Türkiye’de tüm üniversitelere kapsayan bu raporlar her yıl yenileniyor ve yıl boyunca elde edilen verilerle güncellemeleri yapılıyor. Bu bakımdan mevcut sayfaya erişim ile kolaylıkla bilgi alınabiliyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.