Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Hakkında Bilgi

Ülkemizde son dönemde popülerlik kazanmış olan ve gelecek vaat eden bölümlerden biri olan Yönetim bilişim sistemleri bölümü, dört yıllık bir bölümdür. Yönetim bilişim sistemleri bölümü, insan, teknoloji, bilgi yönetimi ve sistem teorisini bir araya getirmektedir.

İşletme alanında dersler içeren yönetim bilişim sistemleri aynı zamanda bilişim teknoloji alanlarından da dersler içermektedir. Yönetim bilişim sistemleri bölümünün amacı ise sistem ve teknoloji alanlarını bir araya getirebilecek, bilgiyi üretecek, güncelleyecek, dağıtacak ve aynı zamanda bilgiyi kullanabilecek yönetici pozisyonundaki kişilerin daha doğru ve daha hızlı karar vermesini sağlayabilmek adına farklı yerlerde bulunan bilgileri bir araya getirerek sunabilecek kişileri yetiştirmektir.

Yönetim bilişim sistemleri bölümü mezunları, özel bankalar, devlet bankaları, yazılım ve otomasyon firmaları ve şirketlerde operasyonları kolaylaştırabilmek için bilgi işlem departmanı gibi alanlarda birbirinden farklı pozisyonda kariyerlerini sürdürebilirler.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünün Dersleri

Dört yıllık bir eğitim bölümü olan Yönetim bilişim sistemleri bölümü öğrencileri genel muhasebe, üretim yönetimi, pazarlama yönetimi, ağ yönetimi ve bilgi güvenliği, bilişim hukuku ve yeni iletişim teknolojileri derslerinden sorumlu tutulmaktadır. Yönetim bilişim sistemleri bölümü öğrencileri sekiz dönem süresince tüm bu derslerin yanı sıra bilgisayar ve programlamaya giriş, sistem analizi ve tasarımı, algoritma ve programla ve işletme bilgi sistemleri derslerinden de sorumlu tutulmaktadır.

Dört yıl boyunca pek çok dersten sorumlu tutulacak yönetim bilişim sistemleri bölümü öğrencileri tüm derslerini başarılı bir biçimde bitirmeleri durumunda Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans Diplomasını alabileceklerdir. Lisans diplomasını almaya hak kazanan bölüm öğrencilerine Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı unvanı verilmektedir.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Mezunları Kariyer Seçenekleri Nelerdir?

Yönetim bilişim sistemleri bölümü mezunu olan öğrenciler diplomalarını alarak uzmanlık unvanlarını kazanmalarının ardından almış oldukları eğitim doğrultusunda iş yaşamını kolaylaştırmak için bilgisayarı ve yazılımı şirketlere entegre etmek adına sorumluluklar üstlenmektedir. Yönetim bilişim sitemleri bölümü mezunu olan öğrenciler, endüstriyel faaliyetlerin sürdürülmekte olduğu her yerde iş bulabilmektedir.

Yönetim bilişim sistemleri mezunu olan öğrenciler genellikle kariyerlerini bilgi sistemleri yöneticisi, akademisyen, programcı, iş analisti, sistem analisti ve tasarımcısı, proje uzmanı ve yöneticisi, finans uzmanı ve yöneticisi, proje uzmanı ve yöneticisi ile insan kaynakları uzmanı olarak sürdürmeyi tercih etmektedir. Teknolojinin vazgeçilmez olduğu ve sürekli bir gelişim grafiği gösterdiği günümüzde yönetim bilişim sistemleri bölümü mezunu olanlar dinamik bir çalışma alanına sahiptir.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Hakkında

Dört yıllık bir lisans bölümü olan Yönetim bilişim sistemleri bölümü, bazı üniversitelerde İngilizce hazırlık bölümü olması nedeni ile beş yıllık bir eğitim süresinde tamamlanabilmektedir. Yönetim bilişim sistemleri bölümünü tercih edecek olan öğrencilerin, bilgi toplama konusunda becerikli olması gerektiği gibi teknolojik gelişmeleri de yakından takip ediyor olması gerekmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde bu bölümden mezun olacak kişilere er geçen gün daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca bu bölümü okumak isteyen öğrencilerin sorumluluk sahibi olması, disiplinli olması, gelişen teknoloji takip eden ve ayak uydurabilen olması ve yaratıcı olması gerekmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.